Nabywamy nowe mieszkanie – sprawdź na co należy wiedzieć

Jak stać się właścicielem mieszkania? Od kogo kupować? Jakie dokumenty pozyskać? Skąd wziąć pieniądze? Przeczytajcie poniższy artykuł.
Możności zdobycia upragnionych czterech kątów jest parę. Można nabyć nowiusieńkie mieszkanko albo używane, starać się o lokal komunalny, zaadaptować poddasze.

W zależności od tego, na co postawisz, będziesz musiał pozałatwiać określone formalności i zgromadzić konieczne na to środki. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy kupnie kwatery, ażeby mieć pewność, iż dobrze zainwestujesz swoje pieniądze.

dom

Źródło: pixabay

Nowiusieńkie, niczym spod igły. Podobne własne m ma wiele pozytywów. Przede wszystkim, przez dwa lata od podpisania aktu notarialnego wszystkie felery realizator ma obowiązek usunąć za darmo. Oprócz tego opłaty na fundusz remontowy będą przez dłuższy czas niskie. Jednak decyzja o kupnie nowego mieszkania niesie z sobą istotne ryzyko. Można bowiem trafić na nieuczciwego dewelopera bądź spółdzielnię – stracisz nerwy, a co gorsza czasami także pieniądze. W jaki sposób się tego ustrzec? Wykorzystaj nasze porady.

Gdy budujesz z deweloperem najlepiej wybieraj duże firmy, jakie od lat istnieją na rynku. To pewnego rodzaju zabezpieczenie, iż i twa inwestycja dojdzie do skutku. Jeżeli deweloper jest mniej popularny, winieneś sprawdzić jego wiarygodność. Jakim sposobem to uczynić? W rozmowie z nim poproś o adres osiedli, jakie postawił. Obejrzyj je, pogadaj z mieszkańcami. Dowiedz się, czy są usatysfakcjonowani z przeprowadzonych prac, czy były jakieś kłopoty w czasie budowy. Poszukuj również informacji o nim na forach wirtualnych, np. wpisując domy na sprzedaż – Wrocław. Zapytaj wykonawcę, czy jednostka ma Certyfikat Dewelopera – http://mtproject.pl/. O jakości przedsiębiorstwa może również zaświadczać przynależność do jednej z organizacji zawodowych.

Kiedy już wyselekcjonujesz konkretnego dewelopera, spytaj go czy: ma tytuł prawny do parceli, na której chce budować. Poproś o pokazanie wypisu z ewidencji gruntów. Dzięki nim określisz numer działki – taki sam winien się znaleźć w poświadczeniach potwierdzających prawo dewelopera do parceli: akcje własności czy użytkowania wieczystego. Jeżeli ustalisz numer działki, możesz w sądzie przeczytać, kto faktycznie jest jej właścicielem i czy działka nie jest obciążona hipoteką.

Zarówno umowa przedwstępna, jak także główna, jakie podpisujesz z deweloperem, powinny być zawarte w formie aktu notarialnego. Nierzadko jednakże firma proponuje zawarcie umowy przedwstępnej jedynie na piśmie. Nie gódź się na to!. Taka umowa jest nieważna i w razie sporu z deweloperem sąd jej nie uzna. Teraz już możesz usiąść wygodnie w fotelu, po czym wbić w przeglądarkę frazę: domy na sprzedaż we Wrocławiu – http://mtproject.pl/about/.