Oświetlenie w mieszkaniu i poza domem

lampa

Autor: Technolux
Źródło: Technolux
Światło jest niezwykle ważnym elementem w życiu człowieka i nie tylko. Podstawowe i najbardziej istotne jest światło dzienne, czyli pochodzące od słońca.

Gdy jednak przychodzi noc, występuje potrzeba wprowadzenia światła sztucznego. Wykorzystuje się więc różnorodne źródła światła. Ich charakter uzależniony jest od zapotrzebowania, a w największym stopniu od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdą. Ceny takich źródeł światła nie muszą być bardzo wygórowane. Tanie lampy wiszące () spotkać można w wielu punktach miejscowości. Należy mieć na uwadze jednak, że niska cena nie w każdej sytuacji łączy się z dobrą jakością. Wybór pozostaje jednak kwestią gustu. Przykładem może być sytuacja, gdy małemu dziecku bardzo spodoba się lampa (zobacz lampy wiszące italux) z najlepszą postacią z bajki, która tak naprawdę nie jest wysokiej jakości.

Światło w ogrodzieWażnym elementem każdego chodnika lub podjazdu powinno być dodatkowe oświetlenie. Nawet często przykładowo spotyka się jedną lampę na ganku, która posiada czujnik ruchu. Rozwiązanie takie jest o tyle dobre, że nie występuje strata energii, gdy w pobliżu nie ma ludzi. Stosunkowo częste jest także używanie źródeł światła ogrodowych (), które są ładowane za pomocą promieni słonecznych przez cały dzień. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że jeżeli słońce w dzień będzie cały czas za chmurami, to nocą nie będzie się dało uzyskać mocnego światła z lampy.

Światło w domuRodzaj oświetlenia zależny jest od pomieszczenia. W pokoju używanym w formie gabinetu z pewnością będzie górne oświetlenie, a oprócz tego lampy biurowe () i inne takie akcesoria. W sypialni przydają się nocne lampki, dzięki którym można w nocy wstać z łóżka lub sprawdzić godzinę i tak dalej. W pokoju dziecinnym niewielkie źródło światła jest konieczne, ponieważ nierzadko małe dzieci boją się spać w ciemności, i trzeba im taką lampkę zapalić do rana. W sypialni potrzeba światła w miarę stonowanego, chyba że z możliwością ściemniania. W kuchni natomiast w większości przypadków mieści się parę oddzielnych źródeł oświetlenia, używa się ich zależnie od wykonywanej pracy. Odmianą może być tak zwane oświetlenie podszafkowe.