Ile jest warte nasze mieszkanie? W jaki sposób je wycenić? Jakie są na to sposoby? Czy opłaca się korzystać z pomocy fachowca?

Być może chcemy sprzedać nasze lokum, jednak nie mamy pojęcia, ile pieniędzy możemy zażądać? A może musimy podać wartość nieruchomości przejętej w spadku, żeby zapłacić podatek? Jak to uczynić? Istnieje tak właściwie parę sposobów na oszacowanie wartości posiadanej nieruchomości.

Dość łatwym sposobem, a do tego dostępnym powszechnie są ogłoszenia umieszczane w gazetach albo w sieci. Są to bezpłatne ogłoszenia, przez co każdy ma możliwość by je sprawdzić. Jest ich naprawdę sporo, setki a nawet tysiące domów tam wystawianych posiada zawsze opisy oraz fotografie, jak również ustaloną cenę. To jednakże jedynie cena ofertowa, dlatego jest to kwota, od jakiej sprzedający oraz kupujący będą mogli zacząć rozmowę. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem do zrobienia przez internet, jest możliwość przybliżonej wyceny nieruchomości- .
Nieruchomość

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy tego dokonać na specjalnych stronach poprzez wypełnienie mniej albo bardziej zawiłej ankiety. Możemy nawet zrobić to darmowo, lecz zależy to oczywiście od miejsca, w którym dokonujemy wyceny. Co przy tym istotne, często niezbędna jest wycena, gdzie musi podpisać się uprawniona osoba. Jest to rzeczoznawca nieruchomości. Tego typu dokument, tak zwany operat szacunkowy jest niezbędny, jak staramy się o kredyt, ale też przykładowo, kiedy mamy spór z organem podatkowym. Takiego specjalistę można znaleźć w każdym większym mieście, jak rzeczoznawca nieruchomości nieruchomości w hiszpanii Warszawa. Taki jest w stanie na przykład, na podstawie danych o transakcjach nieruchomościami podobnymi do naszych podać dokładnie, jaka jest wartość naszego mieszkania- .

To jednakże tylko jedna z metod, które są wykorzystywane przez tych specjalistów. Ci ludzie na pewno są w stanie podać cenę mieszkania czy domu, lecz również innych własności, jak grunt, las czy cała kamienica. Dla każdego więc, kto potrzebuje specjalistyczne porady konieczne jest zatrudnienie tego typu osoby. Dzięki temu możemy być pewnym, że nasza nieruchomość (zalecamy tą stronę) zostanie wyceniona w dokładny sposób. Jeśli od tego typu informacji jest zależne dobro jakiejś dużej sprawy, to z pewnością lepiej powierzyć wykonanie tej czynności specjaliście.