Myślisz, że własny dom to odpoczynek? Nie do końca, gdyż czeka Cię dużo różnorodnych zadań – w domu, jak w ogrodzie

Sporo osób decyduje się na dom z ogrodem. I dobrze, to wspaniale mieć taki dom, być u siebie, nie musieć się kłócić z sąsiadami w bloku. Wiele osób marzy wręcz o tym, ażeby zbudować dom i mieć prawdziwy spokój. Problem w tym, że świętego pokoju możesz nie mieć. Oczywiście, sąsiedzi z bloku to już historia, lecz uaktywnią się inne dylematy. Jakie?

Trawnik

Autor: jmenard48
Źródło: http://www.flickr.com/photos/jmenard48/2399652376/
Sporo ich jest, aż nie da się wszystkich wspomnieć, ponieważ własny dom, to owszem ściany i dach, to teren wokół domu i podjazd, to różne pomieszczenia i garaż, to oświetlenie oraz ogrzewanie. To wszystko i każda z tych rzeczy jest na Twojej głowie. Być może wynajmiesz do wszystkiego odpowiednich ludzi, ale czy masz na to wystarczającą ilość pieniędzy? Warto jednocześnie rozłożyć domowe obowiązki na małe etapy. W tym artykule skupimy się na czymś typowo domowym: kolory ścian i czymś przydomowym, czyli wertykulacja trawnika.

Wertykulacją nazywamy proces, kiedy za pomocą odpowiednich narzędzi niszczymy mech oraz zbity filc, a powstaje on podczas intensywnego użytkowania trawnika. To ważny zabieg, gdyż filcu jest czasem tak wiele, iż trawa najzwyczajniej nie chce rosnąć. W czasie wertykulacji mają miejsce także pozostałe ważne zabiegi, na przykład nacina się powierzchniowo darń, co sprawia, że do trawnika może dostać się większa ilość wody. Nie należy chyba podkreślać, jaki ma to wpływ na cały proces porostu trawy. Trawa się po prostu lepiej korzeni, ponieważ ma dużo wolnej przestrzeni.

Salon

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Proces wertykulacji jest zdecydowanie bardziej intensywny niż na przykład proces aeracji, to znaczy, napowietrzanie – czytaj dalej. Z czego to się bierze? Weltykulatory posiadają koliste ostrza stałe albo sprężynowe, co pozwala ciąć trawę aż do ziemi. To powoduje również, iż gleba jakie wapno do odkwaszania gleby się napowietrza. Po tych ogrodowych powinnościach warto wrócić do domu, aby wprowadzić trochę życia do naszego domu. No tak, ściany same w sobie nie są ciekawe, należy więc je właściwie pokolorować. Tylko jaki wybrać kolor? No to jest zagwozdka, a odpowiedź jest uzależniona od naszych preferencji. Jeśli lubimy ciepłe kolory, wybierzmy żółty czy czerwony, jak zimnewolimy zimne to niebieski lub granatowy.

Jak chcemy klasycznie to czarny i biały. Z drugiej strony są konkretne prawidła, jak dobrać kolor ścian, by było jak najkorzystniej, na przykład w pokoju, w jakim jest niewiele naturalnego światła nie warto malować przykładowo na niebiesko, gdyż będzie w takim pokoju ponuro. No chyba, że to sypialnia, gdzie jesteśmy sporadycznie – wybierz.