Adaptacja stodoły – czy aby jest to fajny plan?

Po zakupie działki budowlanej, na której stoi wiekowa stodoła, nie powinniśmy nad jej likwidacją . Wystarczy odrobina fantazji i kompetentny projektant – można ją przerobić na zaciszny dom mieszkalny bądź letniskowy. Gdy załatwimy już wymagane formalności, powinniśmy zastanowić się nad urządzeniem środka.

stodoła do aranżacji

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od przestrzeni stodoły możemy przemyśleć, czy będzie to dom (zobacz domy modułowe całoroczne ceny) piętrowy np. z zagospodarowanym piętrem, czy jednopoziomowy, gdzie pozostawimy wolną przestrzeń po sam dach – do sprawdzenia na tej stronie -, tworząc ew. dwie – trzy antresole. Stworzymy w ten sposób osobne miejsce na np. biblioteczkę, czy odłączymy na parterze przestrzeń, w której będzie nasza sypialnia, pokój dla dziecka czy łazienka. Resztę przestrzeni polecamy zostawić jako otwarty hall, gdzie znajdzie się miejsce na kuchnię czy salon.

stodoła przeznaczona do adaptacji

Autor: Kool Cats Photography over 4 Million Views
Źródło: http://www.flickr.com

W jakimklimacie zaprojektować wnętrza? Jak dobrać dodatki? W naszej opinii należy przede wszystkim brać przykład z przeszłości budynku. To pomysły na adaptację stodoły – zatem znajdźmy oryginalne, projektowane na stare skrzynie do chowania różnych bibelotów np. ubrań. Ściany zabarwmy w kolory niebiesko-białe, albo pokryjmy drzewem. Wiekowe homonto, albo koło od wozu można zużytkować jako żyrandol. W sklepach odnajdziemy niemało mebli które są stylizowane na stare.

Oryginalnych wiekowych rzeczy możemy szukać na pchlich targach, w w stoiskach przy skansenach. Warto również bacznie przypatrzeć się zawartości stodoły przed jej remontem – zapewne odnajdziemy w niej rzeczy, które po odczyszczeniu papierem ściernym i pomalowaniu farbą zyskają kolejne życie? Przeszkodę stanowi tylko zasobność naszego portfela… i wyobraźnie!