Różne rodzaje rusztowań budowlanych

W różnych gałęziach przemysłu stosuje się wiele typów rusztowań. Każde z nich przeznaczone są do innych celów, każde są nieco inaczej skonstruowane i mają oczywiście za zadanie możliwie upraszczać prace, przy których się ich używa. Niezależnie od przeznaczenia rusztowania najczęściej robione są z dwóch materiałów. Popularne ostatnio są rusztowania aluminiowe. W wielu miejscach wypierają te wykonane ze stali, ponieważ ważą mniej, a dzięki temu prościej je transportować z miejsca na miejsce, co ma wielkie znaczenie dla każdej firmy zajmującej się budowami, czy oferującej usługi konserwatorskie.

rusztowanie arad

Autor: arad.pl
Źródło: arad.pl

Stop, z jakiego są wykonane to tylko jeden wyróżnik rusztowań. Dodatkowo dzieli się je ze względu na wykorzystanie. I tak, w zależności od tego, czy mają być używane na niewielkich powierzchniach wewnątrz budynku czy może do odświeżania zewnętrza. Tutaj przydają się dwa rodzaje.

Przede wszystkim rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa wskazuje stosuje się je do odnawiania elewacji budynków. Ich pionową konstrukcję stanowią sztywne ramy między którymi instaluje się różnej powierzchni pola. Najczęściej to żerdzie zakryte platformami z metalu albo deskami, chociaż coraz częściej odrzuca się drewno. Montowane śrubami metalowe platformy są dużo bardziej solidne i bezpieczne.
Pokaż środa śląska -> arad na większej mapiePodobnie skonstruowane są rusztowania fasadowe Arad. Miewają one również drabiny zamontowane między poziomami więc prace można prowadzić na kilku wysokościach jednocześnie. To jest bardzo istotne przykładowo dla konserwatorów zabytków. Na fasadzie czasem jeden ozdobny motyw nad którym pracuje jedna osoba ciągnie się przez kilka metrów w pionie i przydaje się możliwość szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się między platformami.

rusztowania

Autor: ARAD
Źródło: ARAD

W pracach postępujących w szybkim tempie i prowadzonych w pomieszczeniach idealnie zdają egzamin rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W niezwykle wysokich pomieszczeniach, w których żadna drabina się nie sprawdzi należy postawić rusztowanie. Kiedy robimy tam tylko przykładowo malowanie ścian – dzieje się to szybko i rusztowanie trzeba przemieścić. By nie trzeba było go rozkładać wykorzystuje się właśnie rusztowania z kółkami. Naturalnie, kiedy znajduje się na nich człowiek są dobrze zabezpieczone wspornikami i hamulcami, więc stoją stabilnie. Można je jednak przestawić szybko i bezpiecznie. W takich pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezastąpione: