Określanie kwoty danej nieruchomości

Każdy, kto kupował lub sprzedawał mieszkanie zdaje sobie sprawę, że zupełnie inaczej patrzy się na cenę nieruchomości. Całkiem inaczej na nieruchomość patrzy ten, który sprzedaje, bo chce jak najwięcej zyskać i inaczej patrzy ten, który kupuje, bo nie chce przepłacić za dużo. To często nie pomaga przy znalezieniu sensownej stawki.

Dlatego niezbędna okazuje się fachowa wycena nieruchomości, bo jedynie tak można dowiedzieć się ile, tak naprawdę, konkretna nieruchomość jest warta. Nie chodzi tu tylko o mieszkania, ale również o działki, czy o całe kamienice. Nieruchomość przed sprzedażą powinna być wyceniona, żeby nie została sprzedana za zbyt niewielką cenę, ale również by nie została sprzedana za kwotę wygórowaną. Nad tym wszystkim stoi litera prawa, z którą należy się liczyć.

Ile różne nieruchomości powinny kosztować: ()

nieruchomości

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy idziemy do biura nieruchomości dostajemy oferty mieszkań, czy jakiś innych nieruchomości już z określoną ceną. Zresztą kiedy idziemy do takiego miejsca wiemy ile mniej więcej jesteśmy w stanie wydać i mówimy, w jakim przedziale cenowym możemy szukać nieruchomość. Jednak nim oferty zostaną przekazane do biura nieruchomości powinny zostać wycenione, a taka wycena nieruchomości trochę kosztuje. Często biuro nieruchomości (nieruchomości sosnowiec) bierze na siebie wycenę i ta jest wliczana w cenę do zapłaty za nieruchomość. Zwraca się w takiej wycenie uwagę na każdy drobiazg. Jeżeli jest to mieszkanie na rynku wtórnym to robi się skrupulatną dokumentację każdego pomieszczenia, każdej wady, którą będzie należało naprawić po wprowadzeniu się, bo to ma wpływ na wysokość ceny, którą można podać potencjalnemu nabywcy. Autor:

zielony człowieczek z domem

Źródło: flickr.com
Oczywiście poza samą wyceną możemy negocjować cenę, ale nie da się zrobić tak, że kwota zostanie zmniejszona o połowę. Jeżeli sami sprzedajemy mieszkanie to też trzeba podeprzeć się wyceną. Wycenę możemy zrobić online, to daje możliwość na zrobienie takie wstępnej ceny takiego lokalu. To daje nam możliwość stwierdzenia, czy powinniśmy sprzedawać to mieszkanie, czy nie na taką kwotę liczyliśmy. Oczywistością jest, że sprzedający chce jak najwięcej dostać pieniędzy, a osoba kupująca zdobyć mieszkanie za jak najmniejszą kwotę, czyli najbardziej korzystnej dla niego cenie. Dlatego tak istotna jest bezstronna wycena.