Odmiany i zadania ogrodzeń

Wybór typu ogrodzenia zależy przede wszystkim od punktu jego użycia. Punkty takie jak przykładowo plac budowy wymagają innych technologii niż przykładowo prywatne posesje. Na swojej posesji można pozwolić sobie na dużą dozę fantazji w projektowaniu płotu. Na placu budowy z kolei regulują to kwestie funkcjonalne oraz określone przepisy. Od tego bowiem w dużym stopniu uzależnione jest bezpieczeństwo osób tam pracujących. Są także specjalistyczne modele ogrodzeń na określone sytuacje. Na przykład na duży koncert buduje się ogrodzenie tymczasowe w celu odizolowania terenu wydarzenia. Tego rodzaju ogrodzenie powinno być nieskomplikowane w stawianiu i demontażu, a co za tym idzie raczej lekkie i złożone z osobnych modułów. Z drugiej strony jednak musi być tak mocne, by nikt nieupoważniony nie wszedł na odizolowany teren.

płot

Autor: Paul Sableman
Źródło: http://www.flickr.com
Ogrodzenie murowane czy metalowe?
Przed tego typu wyborem staje często wielu właścicieli domów. Wybór powinno się uzależnić w pierwszej kolejności od potrzeb, jak również typu okolicy. Znaczący jest również wygląd i styl budynku, do jakiego ogrodzenie powinno być dopasowane. Kilka lat temu bardzo nagminnie obserwowało się ogrodzenia z typowej stalowej siatki. Są one jednak mało wytrzymałe i nierzadko nie zapewniają wystarczającego zabezpieczenia. Niektórzy inwestują więc w ogrodzenia (zobacz: ogrodzenia metalowe) modułowe, pozostali wybierają murowane. Zaletą tego ostatniego jest z pewnością jego odporność. Wyszukując w Internecie frazę „Anotis Trzebnica” można otrzymać dużo ciekawych informacji w kwestii obecnej oferty.

Żywopłot

Ciekawą metodą na odgrodzenie terenu od okolicy może być posadzenie żywopłotu. Tworzy on naturalną barierę przed tym co na zewnątrz, może również stanowić uzupełnienie używanego ogrodzenia. Jest dużo roślin, które są dobre do użycia w roli żywopłotu. Przede wszystkim powinno się kupować takie, które rosną gęsto i dają się na różne sposoby formować. Korzystnym rozwiązaniem może być także wybranie rośliny wiecznie zielonej, dzięki której otrzymuje się barierę funkcjonującą przez cały czas. Należy pamiętać o właściwej pielęgnacji roślin. Regularne nawadnianie i przycinanie sprawi, że będą dobrze rosły i spełniały swoje funkcje.