Składowanie ścieków

Zarówno w gospodarstwie rolnym jak też zwykłym domu w miejscu, w którym nie ma ogólnodostępnej kanalizacji instalacja zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest konieczna. Pytanie co jest istotne przy wyborze tego rodzaju zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy niezbędne jest instalowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym tekście.

Zbiorniki na deszczówkę

Ogród na wsi

Autor: Sideshow Bruce
Źródło: http://www.flickr.com

Opady charakteryzują się tym, iż występują z różnym nasileniem i ciężko z góry przewidzieć w których okresach wystąpi susza, a w których ulewy. Mając na uwadze jedynie okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym czasie wynosi 50-70 mm zależnie od regionu. Odpowiada to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, jednak trzeba pamiętać, że taki napływ może wystąpić jednorazowo przy silnej ulewie bądź też rozłoży się miarowo na kilka dni w danym miesiącu. Przyjmując taki opad, ilość wody możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to mniej-więcej 12 m3.

Budowa tak dużego zbiornika na deszczówkę to duży wydatek i z tego powodu zazwyczaj nie montuje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że duże opady mogą mieć miejsce nieczęsto (tu). W gospodarstwie rolnym można zainstalować większy zbiornik ze względu na to, że ilość wykorzystywanej wody jest zdecydowanie większa w związku z czym inwestycja szybciej się zwróci.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki

Zbiorniki bezodpływowe, najczęściej zwane szambem, służą do przetrzymywania ścieków do czasu ich przetransportowania do lokalnej oczyszczalni. Jest to jedyne możliwe rozwiązanie tematu ścieków na obszarach, z których nawet po oczyszczeniu nie można ich wylewać ani do gleby, ani do wód powierzchniowych czy też rowów melioracyjnych. ZbiornikiZbiorniki (polecamy promocję dotyczącą zbiorniki technologiczne maragency )o można nabyć gotowe bądź też zrobić je osobiście. Stanowczo polecany jest ten pierwszy wariant, bo chociaż bardziej kosztowny, to daje nam pewność, iż szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wody i gleby na własnej działce. Popularne są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych albo żelbetu. Ze względów higienicznych zawartość zbiorników na ścieki powinna być usuwana raz na 10-14 dni, z tego względu pojemność zbiornika powinna wynosić 8-10 m³.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Nabywając zbiornik najwygodniej jest skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam najlepsze cenowo oferty dystrybutorów różnego rodzaju zbiorników. Jedyne, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, bądź wejść np. na i już po chwili będziemy mogli przeglądać dostępne oferty.

Posted in Bez kategorii