Najważniejsze wiadomości w temacie domofonów, czyli parę porad o tym, jak kupić domofon dla siebie.

Jednym z najważniejszych sprzętów, jakie wykorzystuje się w mieszkaniach i domach są domofony. Proste wersje będą kosztować już od kilkudziesięciu złotych, i jest to bardzo rozsądna cena jak za wygodę, którą oferuje domofon. Podstawową funkcją domofonów jest komunikowanie się między środkiem budynku a bramą lub drzwiami wejściowymi. Dzięki nim będzie możliwe sprawdzenie, kto przychodzi w gości, a także zdalne otworzenie bramy albo wejściowych drzwi. Tradycyjny domofon złożony jest z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich jest kaseta, montowana w bramie lub drzwiach wejściowych. Jest ona wyposażona w mikrofon, głośniki i przycisk do dzwonienia. Przy domofonach w domach jednorodzinnych będzie to przeważnie tylko jeden przycisk. Przy budynkach wielorodzinnych albo biurach domofony będą miały możliwość wyboru numeru z którym będzie się chciało skontaktować. Starsze modele miały dla każdego z numerów dedykowany przycisk. W nowoczesnych konstrukcjach wykorzystuje się cyfrowe wybieranie, po prostu wybiera się na klawiaturze odpowiedni numer i domofon będzie się łączył z odpowiednim lokalem.

mieszkanie - malowidło

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Drugim elementem domofonów jest słuchawka, zlokalizowana w środku lokalu. Ona także posiada głośnik i mikrofon, ale nie ma przycisku do wyboru, a układ zwalniania zamka. Pozwala on na zdalne otwarcie wejściowych drzwi albo bramy, dzięki czemu nie trzeba wychodzić aby wpuścić gościa. Domofony produkowane są w różnych wersjach i odmianach. Proste odmiany są produkowane w wersjach analogowych, i takie domofony bardzo dobrze będą się sprawdzać w pojedynczych domach. W blokach mieszkalnych i biurach znacznie praktyczniejsze będą wersje cyfrowe, które pozwalają na prosty wybór numeru, pod jaki się dzwoni.

Coraz bardziej popularne stają się także videodomofony, są one jeszcze wyposażone w kamerę i wyświetlacz, które umożliwiają widzenie tego, co się dzieje przed wejściem.zobacz ten link latarnie ogrodowe norlys latarnie ogrodowe norlysDomofony sprzedawane są przez wiele firm, bardzo dużą popularnością wśród konsumentów zaczęły się cieszyć domofony firmy cleverhouse.