Jak bezpiecznie zakupić mieszkanie na rynku wtórnym? O czym powinniśmy wiedzieć? O czym koniecznie pamiętać?

Na pewno, nabycie mieszkania na rynku wtórnym jest związane bardzo dużą ilością kwestii, a również potencjalnymi trudnościami. Może przykładowo wystąpić takie ryzyko, iż zakupimy mieszkanie zadłużone lub z lokatorami. Powinniśmy wiedzieć jak tego uniknąć. Jak więc najlepiej kupić mieszkanie używane?

mieszkanie

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Nie musimy głośno oraz wszędzie ogłaszać, że kupię mieszkanie, ponieważ dzisiaj lokalów jest naprawdę wiele i to sprzedawcy, a nie kupujący powinni się postarać o udaną transakcję. Jednakże nie oznacza to, iż nabycie mieszkania (szczegóły pod adresem https://archicom.pl/inwestycje-mieszkaniowe/ksiezno) będzie bezproblemowy, bo niekiedy zdarzają się przykre sytuacje, o których powinniśmy wiedzieć. Przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego obowiązkową kwestią jest przeanalizowanie stanu księgi wieczystej mieszkania, jakie chcemy zakupić. Dzięki temu określimy, iż sprzedający to osoba, która jest rzeczywistym właścicielem mieszkania – Świat Nieruchomości Tomasz Siwicki.

Czasami spotyka się przypadki, gdy za właściciela w czasie sprzedaży powołują się na przykład najemcy, którzy mają prawo posiadania mieszkania, ale nie są jego pełnoprawnymi właścicielami. Przed nabyciem mieszkania (szerzej tu: https://www.archicom.pl/mieszkania-srodmiescie) dobrze zapytać, czy mieszkanie nie jest obciążone tak zwanym prawem dożywocia. Prawo dożywocia to uregulowana w Kodeksie cywilnym umowa dożywocia, jaka polega na tym, iż w zamian za przekazanie własności nieruchomości nabywca jest zobowiązany zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Praktycznie chodzi o to, że na przykład bliska właścicielowi mieszkania osoba jest w stanie mieszkać w nim aż do swojej śmieci, i to niezależnie od tego, kto jest właścicielem mieszkania. Przy kupnie mieszkania na wtórnym rynku baczną uwagę powinniśmy zwrócić na to, czy żyją w nim zameldowani lokatorzy.

dokumenty z baknku

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
Należy zażądać od sprzedającego dostarczenia zaświadczenia, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na datę tego rodzaju zaświadczenia, jeżeli np. zaświadczone wystawione jest na trzy miesiące przed okresem planowanej sprzedaży, więc może się zmienić. Najkorzystniej więc zadbać, żeby zaświadczenie odnoszące się do zameldowania miało datę z dnia sprzedaży mieszkania. Duża liczba osób, jakie chce sprzedać szybko mieszkanie może skorzystać z różnych opcji, jak skup nieruchomości, zwłaszcza jest to popularne w Szczecinie. Należy o tym wiedzieć, chociaż nie ma to ogromnego znaczenia, jak kupujemy mieszkanie.