W jaki sposób aktualnie funkcjonuje zarządzanie mieszkalnych nieruchomości, opis wspólnot mieszkaniowych.

Jeszcze do niedawna osiedla mieszkalnych bloków zarządzane były przez spółdzielnie. Lecz duży zakres zmian w budownictwie mieszkaniowym w naszym kraju sprawił, że coraz częściej w miejsce spółdzielni zaczynają działać mieszkaniowe wspólnoty, które na mocy prawa funkcjonować mogą od połowy lat dziewięćdziesiątych. Wspólnota powstaje zawsze w przypadku, kiedy w danym budynku znajduje się wiele lokali, a pierwszy z nich zostanie komuś sprzedany.

Wspólnoty mieszkaniowe co prawda nie są wyposażone w prawą osobowość, ale pozwalają na szereg istotnych dla lokatorów spraw. Przede wszystkim mogą zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, a oprócz tego być pozywaną i pozywać. Przez to, że będą one miały one zdolność sądową, to mogą one brać udział jako strony w sporach cywilnych z lokatorami. Poza tym wspólnoty decydują o wszystkich ważnych rzeczach wiążących się z terenem, który jej podlega i zarządzać nieruchomościami. W szczególności zdecydować więc może o tym, kto i w jaki sposób będzie zarządzał nieruchomością, ile remontów trzeba przeprowadzić i jaki jest wymiar płaconych zaliczek.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z istotniejszych kwestii, jakie trzeba będzie podjąć, jest zarządzanie obiektami wchodzącymi w zakres wspólnoty. Tu przeważnie zapada decyzja o tym, aby wynająć jakąś niezależną firmę, jaka będzie się zajmować wszystkimi rzeczami w ustalonym wcześniej zakresie. Firm które realizują zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi we Wrocławiu jest kilka, dlatego też warto przy wyborze kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Po pierwsze tego typu zarządca musi posiadać wszystkie wymagane prawem licencje i zezwolenia, to jest warunek konieczny, aby można było zaczynać taką współpracę. Oprócz tego trzeba się dowiedzieć, jak prezentuje się sprawa kompetencji i doświadczenia pracowników takiej firmy. Powinna mieć ona fachowców z wielu różnych obszarów, bo i sam zakres administrowania najczęściej będzie dość duży. Na pewno w składzie takiej załogi powinny być osoby zorientowane w sprawach księgowych, doświadczony prawnik (skuteczny adwokat poznań) a poza tym sprawna ekipa zajmująca się remontami.