Wagosuszarka

Wagosuszarki to urządzenia przydatne w laboratorium, dziale kontroli jakości oraz na dziale produkcyjnym. Mierzenie zawartości wilgoci w wytwarzanych produktach to jeden z najważniejszych parametrów jakościowych. To zawartość H2O w produkcie sprawia, że dany towar posiada pożądaną konsystencję, właściwy termin przydatności do spożycia czy pożądane parametry fizykochemiczne.

Wagosuszarki

wagosuszarka

Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Mierzenie wilgotności w produktach metodą suszarkową jest najwłaściwszą metodą kontroli, cechuje się jednak wydłużonym czasem suszenia, co jednocześnie wydłuża uzyskiwanie wyniku bieżącej produkcji. Dzięki zastosowaniu wagosuszarki w ofercie do mierzenia wilgotności otrzymujemy w znacznie krótszym czasie porównywalny wynik z metodą suszarkową. Stosując wagoszuszarkę często skracamy czas pomiaru zawartości wody z kilku godzin do niespełna kilkunastu minut. Warto jednak pamiętać, że to właśnie metoda suszarkowa pomiaru wilgotności jest metodą odniesienia. Na wagosuszarce możemy zmierzyć zawartość wody praktycznie w każdym produkcie. Właściwie dobrane parametry wagosuszarki tj. np. czasu próbkowania i uprzedniego przygotowania wagosuszarki do pracy, umożliwiają badać wilgotność produktów spożywczych np. wilgotność ziół i wielu innych oraz produktów chemii budowlanej, a nawet wilgotności szlamu zanieczyszczeń.

Wagosuszarki ze względu na mody pracy dzielimy na 3 poziomy: wagosuszarki poziom profesjonalny dedykowany jest dla odbiorców, którzy wymagają krótkiego czasu próbkowania oraz produktów o niskiej zawartości wilgoci przy jednoczesnej temperaturze próbkowania nawet 200°C. Profesjonalne wago suszarki na wyświetlaczu przedstawiają wykres – krzywa suszenia. Wagosuszarki poziom standardowy ciągle oferują dobrą jakość, jednak dostępny zakres temperatury jest mniejszy i mamy do dyspozycji uboższą ilość modów pracy. Wagosuszarki poziom podstawowy to najrozsądniejsze rozwiązanie do zastosowania technologicznego – natychmiastowego określania wilgotności w warunkach produkcyjnych (szczegóły). Niewysoka cena i łatwa obsługa to podstawowe zalety wagosuszarki poziom podstawowy. Ważnym parametrem wago suszarki jest temperatura komory grzewczej, niezwykle pomocnym jest np. zestaw do kalibracji temperaturowej. Wagosuszarka powinna posiadać również szalki jednorazowe – aluminiowe tacki do nakładania próbki. W przypadku substancji o konsystencji mąki szalkę jednorazową można wykorzystywać wielokrotnie, przy części substancji tacka nadaję się do użycia tylko jeden raz. Na rynku można zakupić szalki do wagosuszarki wielorazowego użytku. Do określania zawartości H2O w cieczach stosuje się filtry z włókna szklanego do wago suszarki. Wagosuszarki to tylko jedna z propozycji, jeśli chodzi o wagi elektroniczne.