W jaki sposób nabyć stary domek na wsi? Sprawdź, na co wskazane jest kierować uwagę

Fantazjujesz o domku z dala od miejskiego rejwachu? Pragniesz posiadać domek letniskowy na wsi, a może przewidujesz się tam przeprowadzić i zacząć prowadzić pensjonat? Niezależnie o tego, co chcesz robić, dobrze przygotuj się do inwestycji jak też odpowiedz sobie na zapytanie: „Czy naprawdę pragnę tej zmiany?”.

jak to jest mieszkać na wsi

Autor: Sideshow Bruce
Źródło: http://www.flickr.com
Wpierw ten wymarzony budynek powinniśmy znaleźć we własnej głowie. Wskazane jest zadać sobie kilka pytań: „Jakie zyski będą płynąć z posiadania domu na wsi?”, „Po co on właściwie jest nam konieczny?”, „Czy potrzebujemy posiadać jedynie domek na weekendy, czy będziemy rezydować tam na stałe?”. Odpowiedzi dobrze spisać na karteczce, a potem zbadać wszelkie plusy i minusy bycia posiadaczem wiejskiej posiadłości. Jeżeli nadal będziemy pragnęli ją mieć, warto rozpocząć poszukiwania. Lepiej nie poddawać się emocjom. Bo może się okazać, iż śliczny dom (domy szeregowe wrocław maślice) nad jeziorem w lecie, stanie się utrapieniem w miesiącach zimowych – dodatkowe informacje.

Wiekowy domek na wsi możemy kupić już za 30 tys. zł. Trzeba tylko pamiętać, iż w większości wypadków to rudera nastręczająca kapitalnego remontu, a nawet budowy od nowa. W takowym przypadku czekać nas będą roboty wyburzeniowe. Czasem możemy trafić na domek za 60 tys. zł w całkiem niezłym stanie. Należy cierpliwie się rozglądać. Dobrze jest analizować ogłoszenia w miejscowej prasie, monitorować aukcje organizowane w Urzędach Gminy. Dobrze również pytać przyjaciół, porozmawiać z sołtysami. Budynek w centrum lasu może i jest malowniczy, jednak zanim go nabędziemy, warto sprawdzić, czy jest tam prąd. Albowiem podłączenie energii elektrycznej do nieruchomości może dużo kosztować – nawet paręnaście tysięcy zł.

piękny domek

Autor: Jeffrey Beall
Źródło: http://www.flickr.com
Z pewnością również należy liczyć się z kosztami renowacji lub budowy (bądź rekonstrukcji), ewentualnie wpisać w przeglądarkę wyburzenia Śląsk. Na samym początku warto zrobić kosztorys, policzyć wszystkie przewidywane, hipotetyczne wydatki – polecana strona. Doliczyć do tego 25 proc. zapasu oraz mieć ufność, że to starczy. Pomocny może okazać się projektant, który podpowie, co możesz zrobić, które przebudowy wskazane jest (albo koniecznie należy) wykonać, a potem dobrze jeśli te projekty zweryfikuje doświadczony budowlaniec.