Różne rodzaje rusztowań budowlanych

W przemyśle stosuje się mnóstwo typów rusztowań. Każde z nich przeznaczone są do innych celów, każde są trochę inaczej zbudowane i mają oczywiście za zadanie jak najbardziej upraszczać prace, do których się je wykorzystuje. Niezależnie od zadań rusztowania zazwyczaj robione są z dwóch materiałów. Najpopularniejsze ostatnio są rusztowania aluminiowe.

ogrodzenia- arad.pl
Coraz częściej wypierają te zrobione ze stali, gdyż są lżejsze, a przez to łatwiej je transportować z miejsca na miejsce, co ma niebagatelne znaczenie dla każdej firmy budowlanej, czy świadczącej usługi konserwatorskie. Materiał, z jakiego są zrobione to tylko jeden wyróżnik rusztowań. Dodatkowo podzielić można je ze względu na zastosowanie. I tak, w zależności od tego, czy będą wykorzystywane na małych przestrzeniach we wnętrzach budynku czy może do odświeżania z zewnątrz. Tu znajdą zastosowanie dwa rodzaje.

rusztowanie arad

Autor: arad.pl
Źródło: arad.pl

Po pierwsze rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa mówi wykorzystuje się je do odnawiania elewacji budynków. Ich konstrukcję w pionie stanowią twarde ramy pomiędzy którymi montuje się zróżnicowanej powierzchni pola. Zwykle to żerdzie przykryte platformami z metalu lub deskami, choć coraz częściej odrzuca się drewno.

Jeśli ten materiał jest według Ciebie wartościowy to sprawdź serwis, w którym są podobne informacje. One z pewnością będą dla Ciebie przydatne.

Przykręcane metalowe panele są dużo bardziej stabilne i bezpieczne.

W podobny sposób skonstruowane są rusztowania fasadowe, np. te z firmy Arad: . Miewają one także drabiny zamontowane między poziomami zatem prace można prowadzić na kilku wysokościach jednocześnie. To jest niezwykle ważne choćby dla konserwatorów zabytków. Na fasadzie czasami jeden zdobiący motyw nad którym pracuje jedna osoba ciągnie się przez wiele metrów w pionie i przydaje się opcja błyskawicznego i bezpiecznego przemieszczania się między platformami.

rusztowania

Autor: ARAD
Źródło: ARAD

W pracach postępujących szybko i prowadzonych we wnętrzach doskonale zdają egzamin rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W niezwykle wysokich wnętrzach, w których żadna drabina nie wystarczy musimy rozstawić rusztowanie. Kiedy robimy tam tylko przykładowo odświeżanie ścian – toczy się to szybko i rusztowanie (sprawdź – rusztowanie Łódź) należy przemieścić. By nie trzeba było go demontować wykorzystuje się właśnie rusztowania na kółkach. Naturalnie, kiedy stoi na nich człowiek są dobrze zabezpieczone wspornikami i hamulcami, zatem stoją stabilnie. Można je jednak przestawić błyskawicznie i bezpiecznie. W tego typu pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezawodne.

Źródło: ARAD