Nalepki ścienne – tania ozdoba pomieszczenia w 10 minut!

Naklejki ścienne to niepospolity sposób na szybką metamorfozę ściany. Przyklejanie nalepki jest faktycznie banalne i zajmuje – zależnie od rozmiaru jak też układu nalepki – od 10 do 30 min. Przy nalepianiu nic nie może się rozlać, ubrudzić i przesunąć. Stąd właśnie naklejki dekoracyjne robią w ostatnim czasie zawrotną karierę.
Z czego wytwarzane są nalepki ścienne?

naklejka ścienna

Autor: Kristin Kokkersvold
Źródło: http://www.flickr.com
Naklejki fabrykowane są z folii PCW. Są niekiedy określane tytułem naklejek winylowych – jest to prawdopodobnie rozwinięcie skrótu PCW, który oznacza polichlorek winylu. Folia zostaje fabrycznie pokrywana warstewką kleju, zazwyczaj poliakrylanowego. Jednym z istotnych jego parametrów jest tzw. usuwalność – po odklejeniu dekoracji na podłożu nie pozostają trudne do usunięcia resztki. Folie, z których powstają naklejki ścienne dla dzieci nie muszą być zbyt grube – zobacz naklejki dla dzieci. Zazwyczaj ozdobne motywy wykrawane są z delikatnej folii grubości 75 mikronów. Producenci deklarują, że na zewnątrz taka folia posłuży trzy-pięć lat (zależy to rzecz jasna od podłoża, do jakiego została przyklejona, oraz od warunków pogodowych), natomiast jej żywotność we wnętrzach jest wiele dłuższa, praktycznie skomplikowana do określenia. Naklejki na ścianę dla dzieci mają rozmaite odcienie i dwa wykończenia powierzchni – błyszczące i matowe.

Dlatego różności wzorów towarzyszy także duży wybór kolorów. Naklejki dekoracyjne bardzo łatwo jest ulokować na ścianie. Może ona być pokryta jakimkolwiek typem tynku czy farby, pod tymże względem nie są one szczególnie wymagające. Podłoże musi być jednakże przemyte i gładkie. Zdobień nie wolno przyklejać do pękającego tynku – taka nawierzchnia wymaga wyeliminowania luźno związanych kawałków oraz wygładzenia. To jednakowe zabiegi robocze, jakie robimy, zanim przystąpimy do tapetowania czy malowania.

Musimy mieć na uwadze, że choć nalepki są nieprzezroczyste, są wykonane z cienkiej folii, więc nie ukryją nawet niewielkich wgłębień powstających wskutek złuszczenia się farby. Jeżeli podłoże jest równe, powłoki powłoki nieprzywieralne malarskie należy oczyścić z kurzu. Dobrze jest przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeżeli zamierzamy ozdobić w ten sposób podłoża pozwalające na chemiczne odtłuszczenie, skorzystajmy z tejże możliwości i przemyjmy je denaturatem ewentualnie benzyną ekstrakcyjną. Zobacz więcej na stronie .