Różnego typu dykty często nie cieszą się popularnością, gdyż niepotrzebnie kojarzą się nam one jedynie z komunistycznymi meblami.
Źródło: http://www.flickr.com
Źródło: http://www.flickr.com
Sklejka ma dosyć spore zastosowanie. Najczęściej wszystkim kojarzy się jedynie z kiepskiej jakości meblościankami z okresu PRL-u. Jednak to krzywdzące skojarzenie. Istotne jest, aby poznać ogólne spektrum możliwości, które zapewnia nam taki typ tworzywa. Bywa ona produkowana z różnych gatunków drewna. Jej zewnętrzne powłoki mogą być stworzone nawet z dosyć kosztownego afrykańskiego drzewa. Najistotniejsze jest to, że warstwy wewnątrz bywają z reguły zrobione z taniej brzozy albo sosny. Dzięki temu deska wyglądać będzie jak stuprocentowy dąb albo buk, a będzie zdecydowanie tańsza oraz lżejsza. Owszem, sklejki bywają zazwyczaj używane do produkcji mebli. Jednak znacznie częściej zobaczymy je teraz w budownictwie (stropy), w produkcji opakowań (skrzynie) oraz w produkcji zabawek. Ich zastosowanie naprawdę jest wielkie oraz znajdziemy je w wielu sektorach przemysłu. Sklejka często ma wiele warstw, ale jej szerokość jest w stanie się znacznie wahać od 3 do przykładowo 40 mm. Często na sklejkach można także znaleźć informację, że jest ona odporna na wodę. Trzeba tu jednak wspomnieć, że drewno zawsze nasiąknie wodą.
Chodzi tu po prostu o klej, który jest wykorzystywany do sklejania wszystkich warstw. Nie napęcznieje on więc od wilgoci i nie spowoduje, że na zewnętrznej powłoce sklejki pojawią się wybrzuszenia. Warto o tym pamiętać podczas zakupów.