Poszukujemy lokum nad morzem

Kupienie mieszkania to dla wielu ludzi kluczowy, największy zakup w perspektywie całego życia. Jak prezentuje się sytuacja rynku nieruchomości w Pomorskiem? Jakie trendy można zauważyć w Gdańsku oraz okolicach, na co zwrócić uwagę?

Przegląd osiedli…

Nowe mieszkanie

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli interesuje nas zakup nowego mieszkania, warto zacząć od poszperania w zasobach sieci, a bardziej precyzyjnie mówiąc serwisach ogłoszeniowo-deweloperskich. Wyszukiwarki, a także porównywarki w tym stylu gwarantują potencjalnym klientom mnóstwo propozycji kupienia mieszkania, uwzględniając wszelkie główne kryteria. Nie inaczej jest w przypadku Gdańska.

…i kryteriów mieszkaniowych
Ceny za m2 zakupionego lokum (odwiedź stronę) uzależnione są od ilości pokoi, dzielnicy, typu zabudowy. Przykładowo – wiele mieszkań z perspektywą ukończenia w 2016, a nawet 2017 roku znajdziemy we Wrzeszczu. Ceny wahają się, to z powodu ilości pokoi (kawalerki po czteroosobowe), stawki za m2 własnościowego lokum (sprawdź nieruchomości Archicom Polska S.A.) oscylują w granicy sześciu-siedmiu tysięcy złotych. To jednak nic w porównaniu do ceny za „nówkę” fundowaną przez dewelopera na Starówce – więcej tutaj.

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku?
Bliskość Neptuna, Wełtawy ma swoją cenę. Jest ona wygórowana – cena za metr kwadratowy elegancko wykończonego mieszkania sięga dziewięciu tysięcy złotych! Przy kawalerce o powierzchni nieco powyżej 20 m2 wychodzi wysoki koszt nawet dwustu tysięcy złotych. Niewielkie są taryfy w przypadku większej liczby pokoi w tym miejscu – podglądnięta w sieci „piątka” wyniesie ewentualnego chętnego prawie… milion złotych.

Trzy pokoje w dzielnicy Jasień to np. koszt pięciu tysięcy za metr kwadratowy. Są to mieszkania w bloku, na trzecim piętrze. Na zakupie mieszkania zaoszczędzimy na rynku pierwotnym wybierając lokum znajdujące się na parterze. Niezależnie czy jest to kawalerka, czy kilkupomieszczeniowy dom, ceny za metr kwadratowy będą niższe niż, na przykład na siedemnastym piętrze elitarnego wieżowca.

Rozglądając się za mieszkaniem w Gdańsku, warto uwzględnić obniżki od państwa jakie daje program MDM. W przypadku 2-3-osobowego lokum w Gdańsku zniżka może dać nam nawet trzydzieści kilka tysięcy złotych zapasu. To spora kwota dla kupujących mieszkanie.