Mały przewodnik po współczesnych technologiach budowlanych wykorzystywanych dzisiaj przy wznoszeniu wolnostojących domów

Dom to obiekt, który nie dosyć, że musi być zbudowany na mocnych fundamentach, to w dodatku sam ma wytrzymać wiele, wiele lat, pomimo tego że w końcu jest wystawiony na działanie niszczących sił natury. Wydaje się, że najbardziej odpornym budulcem pozostaje cegła, pustak bądź po prostu kamień, lecz we współczesnym budownictwie wykorzystuje się szereg innych, równie trwałych prefabrykatów. Choćby najzwyklejsze szkło po stosownej obróbce staje się mocne niczym stal i już w tym momencie szklane ściany zdobią elewację niektórych budowli.

budowa domu
Drewno jest materiałem łatwopalnym i dodatkowo chcąc zbudować z niego niewielki dom, najpierw trzeba ten materiał właściwie zaimpregnować, aby przedłużyć jego trwałość. Na terenie Polski działają firmy, które sprzedają projekty tych domów, jak również świadczą fachowe usługi budowlane. Dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii domek parterowy bądź dwukondygnacyjny jest niezwykle ciepły i funkcjonalny. Zdawać by się mogło, że najzwyklejszy styropian nadaje się tylko i wyłącznie do ocieplania, ale obecnie jest wykorzystywany także do wznoszenia samych ścian, zobacz płyty styropianowe ze spadkiem. Kształtki styropianowe uzupełniane betonem są fantastycznym materiałem budowlanym.

Dzięki takiej nietradycyjnej technologii można postawić praktycznie wszystkie części konstrukcji, w tym też i fundamenty. Ściany są wytrzymałe, a dodatkowo nie zapominajmy, że styropian jest znakomitym izolatorem, zatem w domu oczywiście będzie ciepło nawet w czasie mroźniej zimy. Natomiast ci gospodarze, którzy odnawiają pięćdziesięcioletni dom mogą np. nabyć kliny styropianowe i wykorzystując nietypowe technologie odwodnić płaski dach bądź wykonać jego izolację. Nie jest sekretem fakt, że techniki znane średniowiecznym budowniczym nie odeszły zupełnie do lamusa. Najlepszym argumentem ilustrującym powyższą tezę może być choćby to, że domy z gliny oraz słomy są nadal wznoszone.

płyty styropianowe
I jeśli ktoś nie miał świadomości, że w sprzedaży dostępne są rozmaitej wielkości kształtki styropianowe, to z pewnością będzie zaskoczony, gdy w internecie znajdzie artykuł opisujący korzyści wynikające z posiadania osobliwego domu z gliny. Chociaż o takim obiekcie myślą przede wszystkim posiadacze działek budowlanych na obszarach atrakcyjnych turystycznie, którzy chcą mieć piękny domek letniskowy, to jednak perspektywa spędzenia co najmniej kilku dni w domu wzniesionym w 100 procentach z ekologicznych surowców jest bardzo kusząca niemalże dla każdego.

Źródło artykułu – Megastyro