Kiedy możemy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

Zdarza się, że po naszych rodzicach, dziadkach bądź rodzinie otrzymaliśmy w spadku jakieś przedmioty, rzeczy, na przykład stare meble, biżuterię, obrazy czy nawet samochód. W takim przypadku z sprecyzowaniem ich bodaj zbliżonej ceny nie powinno być problemów. Ale taka trudność może pojawić się w sytuacji, jeżeli naszą własnością stanie się mieszkanie, lokal lub działka. Sami raczej nie będziemy potrafili kompetentnie ustalić ich rynkowej ceny. Nie jesteśmy w stanie sprecyzować prawdziwej wyceny naszej posesji.

osiedle mieszkaniowe

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Toteż, żeby nie być przez nikogo oszukanym albo wprowadzonym w błąd, dla ustalenia realnej wartości naszego mienia wymagany będzie rzeczoznawca majątkowy. Osoby świadczące takie usługi, parają się określaniem ceny wolnorynkowej samej parceli oraz sprzętów, jakie są na stałe z nią połączone. Jeżeli chcemy skorzystać z usług takiego rzeczoznawcy, to znajdziemy go w każdym większym (jak np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu) ale i mniejszym mieście. Możemy poszukać takiego rzeczoznawcy w necie, na jego stronie na pewno znajdziemy cennik z określonymi kosztami konkretnych usług. Zobacz tu: rzeczoznawca majątkowy z KGDM.

Ażeby zostać takim urzędnikiem, trzeba otrzymać odpowiednie upoważnienia i pozwolenia od ministra infrastruktury oraz zostać wprowadzonym do rejestru rzeczoznawców majątkowych.Zazwyczaj oszacowanie takich nieruchomości dokonywane są na wypadek zaświadczenia wierzytelności banków oraz wszelakich firm podatkowo-skarbowych oraz również na potrzeby wszelkich zestawień majątkowo-finansowych. Co znaczące, tylko rzeczoznawca ma prawo skalkulować nieruchomość. Robi to na podstawie wersji lokalu, tego w jakim miejscu leży, jego stanu technicznego oraz funkcji czy zadania danej nieruchomości. Czytaj więcej: wycena nieruchomości warszawa.

W to wszystko dołączane są także wszystkie przedmioty techniczne będące na terenie danej parceli. Takie wyceny opracowywane są na przykład wtedy, kiedy mamy kredyt czy pożyczkę, jakich nie spłacamy.

Czy poszukujesz na stronie modułowe urządzenia gaśnicze czegoś wyjątkowo zajmującego? Zachęcamy zatem do kolejnego artykułu. Trzeba tylko wejść w ten link.

W takim przypadku bank, w którym pobieraliśmy pieniądze, będzie miał prawo oszacować wartość naszej nieruchomości i następnie ją sprzedać w zastępstwie kredytu. Aczkolwiek to nie wszystkie zadania, jakie mają w swoim zakresie rzeczoznawcy majątkowi. Mogą oni także zakładać Książkę Obiektu Budowlanego i wspomagają następnie w jej wypełnianiu. Również do ich obowiązków należy przygotowywanie Przeglądów Okresowych Obiektów Budowlanych. Jeśli będziemy w przyszłości musieli określić wartość naszej działki ewentualnie zająć się jej przeglądem, to właściwie jedynym wyjściem pozostanie nam korzystanie z usług rzeczoznawcy, ponieważ on jako jedyny ma prawo do przygotowywania szacunku nieruchomości.