Kiedy możemy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

Zdarza się, że po naszych rodzicach, dziadkach bądź rodzinie otrzymaliśmy w spadku jakieś przedmioty, rzeczy, na przykład stare meble, biżuterię, obrazy czy nawet samochód. W takim przypadku z sprecyzowaniem ich bodaj zbliżonej ceny nie powinno być problemów. Ale taka trudność może pojawić się w sytuacji, jeżeli naszą własnością stanie się mieszkanie, lokal lub działka. Sami raczej nie będziemy potrafili kompetentnie ustalić ich rynkowej ceny. Nie jesteśmy w stanie sprecyzować prawdziwej wyceny naszej posesji.

osiedle mieszkaniowe

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Toteż, żeby nie być przez nikogo oszukanym albo wprowadzonym w błąd, dla ustalenia realnej wartości naszego mienia wymagany będzie rzeczoznawca majątkowy. Osoby świadczące takie usługi, parają się określaniem ceny wolnorynkowej samej parceli oraz sprzętów, jakie są na stałe z nią połączone. Jeżeli chcemy skorzystać z usług takiego rzeczoznawcy, to znajdziemy go w każdym większym (jak np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu) ale i mniejszym mieście. Możemy poszukać takiego rzeczoznawcy w necie, na jego stronie na pewno znajdziemy cennik z określonymi kosztami konkretnych usług. Zobacz tu: rzeczoznawca majątkowy z KGDM.

Ażeby zostać takim urzędnikiem, trzeba otrzymać odpowiednie upoważnienia i pozwolenia od ministra infrastruktury oraz zostać wprowadzonym do rejestru rzeczoznawców majątkowych.Zazwyczaj oszacowanie takich nieruchomości dokonywane są na wypadek zaświadczenia wierzytelności banków oraz wszelakich firm podatkowo-skarbowych oraz również na potrzeby wszelkich zestawień majątkowo-finansowych.

Aby odszukać ciekawe treści w sieci, to na początku kliknij w odnośnik mieszczący się tutaj i przejdź dalej – na pewno nie pożałujesz.

Co znaczące, tylko rzeczoznawca ma prawo skalkulować nieruchomość. Robi to na podstawie wersji lokalu, tego w jakim miejscu leży, jego stanu technicznego oraz funkcji czy zadania danej nieruchomości. Czytaj więcej: wycena nieruchomości warszawa.

W to wszystko dołączane są także wszystkie przedmioty techniczne będące na terenie danej parceli. Takie wyceny opracowywane są na przykład wtedy, kiedy mamy kredyt czy pożyczkę, jakich nie spłacamy. W takim przypadku bank, w którym pobieraliśmy pieniądze, będzie miał prawo oszacować wartość naszej nieruchomości i następnie ją sprzedać w zastępstwie kredytu. Aczkolwiek to nie wszystkie zadania, jakie mają w swoim zakresie rzeczoznawcy majątkowi. Mogą oni także zakładać Książkę Obiektu Budowlanego i wspomagają następnie w jej wypełnianiu. Również do ich obowiązków należy przygotowywanie Przeglądów Okresowych Obiektów Budowlanych. Jeśli będziemy w przyszłości musieli określić wartość naszej działki ewentualnie zająć się jej przeglądem, to właściwie jedynym wyjściem pozostanie nam korzystanie z usług rzeczoznawcy, ponieważ on jako jedyny ma prawo do przygotowywania szacunku nieruchomości.