Jakie formalności musimy załatwić przed rozpoczęciem budowy domu?

Z pewnością wielu osobom marzy się własny jednorodzinny dom. Jest on kojarzony między innymi z wygodą, posiadaniem własnego ogrodu, możliwością przesiadywania na dworze gdy tylko mamy ochotę. Czy jednak warto pochopnie decydować pod wpływem pozytywnych wizji oraz emocji. Warto wiedzieć jak wyglądają etapy tego procesu oraz jakie formalności należy załatwić, by wiedzieć co przed nami. Kupienie działki oraz decyzja o lokalizacji to właściwie początek ważnych decyzji. Należy brać pod uwagę to, jak wyglądają plany rozwoju tej okolicy jak i jakie udogodnienia dostępne są na miejscu, to znaczy sklepy, szkoły, dobrą komunikację miejską.

projekt nowoczesnego domu

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną rzeczą jest wypis z planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzja dotycząca warunków zabudowy.

Czy chciałbyś zobaczyć niniejszy temat z innej strony? Jeżeli tak, to zdobądź ważne info, które zaprezentowane zostały w tym miejscu.

Po takie dokumenty należy pójść do Urzędu Gminy. Później trzeba będzie sprawdzić takie rzeczy jak możliwości podłączenia gazowego, energetycznego oraz wodno-kanalizacyjnego. Trzeba zwrócić się do odpowiednich zakładów z prośbą o przedstawienie warunków technicznych tego typu złączy.

Sprawdź ten odnośnik i zgłąb oprócz tego więcej szczegółów na stronie (http://projektoskop.com.pl/) – one również powiększą Twoją wiedzę na podnoszony w tym artykule problem.

Wydaje się, że to już całkiem dużo, jednak to jeszcze nie koniec, ponieważ będą potrzebne jeszcze dokumenty od zarządu dróg, na których będzie informacja o możliwości połączenia naszego gruntu z najbliższą drogą publiczną, tak byśmy mieli dostęp do wyjazdu.

Prócz tego potrzebne będą też wyrys działki z mapy z ewidencją gruntów czy wypis z rejestru gruntów. Kolejny krok to projekt, natomiast nim się na coś zdecydujemy trzeba pójść do geodety, w celu uzyskania wszelkich informacji odnośnie naszego kawałka gruntu. To pomoże podczas projektowania zabudowy. Następnie trzeba zastanowić się nad projektem domu. Mamy do dyspozycji gotowe projekty domów jednorodzinnych, jakie architekt musi zaadaptować do posiadanego przez nas gruntu, albo też całkiem nowy projekt, który rzecz jasna będzie droższy – przykłady gotowych projektów domów jednorodzinnych. Jak wiadomo, zrobienie od podstaw projektu wymaga czasu o pracy dlatego należy się w takim wypadku liczyć z większymi kosztami.

Dobrze też podpytać pośród tych, którzy niedawno postawili własne domy o dobre projekty domów. Często dopiero po jakimś czasie korzystania widzimy wszelkie wady oraz zalety. Na koniec należy wiedzieć, iż od 2015 roku pozwolenie na budowę domu nie jest wymagane. Wystarczające będzie zgłoszenie, jakie w dużym stopniu ułatwi całą procedurę. Jeżeli w ciągu miesiąca starosta nie wniesie sprzeciwu, możemy zacząć budowę domu, w tym momencie przed nami jeszcze całkiem sporo pracy. Trzeba więc pomyśleć dobrze czy jesteśmy na coś takiego gotowi.