Wybór oświetlenia do pomieszczeń – na co zwrócić uwagę?

Wybór lamp uzależniony jest od od typu pomieszczenia oraz potrzeb domowników. Zastanawiasz się jakie oświetlenie wybrać? Poniżej kilka porad!

Pierwszą pozycją na liście naszych działań jest decyzja, które wnętrze ma doświetlić lampa. Inne lampy pasują jako nowoczesne oświetlenie salonu, inne są przeznaczone do łazienki czy kuchni – http://www.apdmarket.pl/1489-lampy-do-kuchni-i-jadalnietlić musimy przeanalizować, które obszary powinny być najjaśniejsze i oświetlone skupionym światłem, a które oświetlone światłem rozproszonym.

mieszkanie - wizerunek

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
mieszkanie - panorama

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku salonu wybór oświetlenia nie powinien stanowić dużego problemu, gdyż w przestrzeni relaksu zazwyczaj sprawdza się jedno, większe oświetlenie górne, w ciepłej tonacji, która sprzyja wypoczynkowi. Nowoczesne oświetlenie salonu to również lampy podłogowe , których funkcjonalność często nie jest tak istotnhttp://www.apdmarket.pl/1538-lampy-sufitowe-nowoczesneąciku salonu nierzadko stanowią najistotniejszy element dekoracyjny wnętrza. Natomiast jeśli kupujemy lampy łazienkowe, sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, gdyż potrzebne będą chociażby dwa punkty światła, spełniające konkretne zadania – oświetlenie górne oraz przy lustrze. Światło w łazience musi być jasne oraz eksponować efekt czystości, tak by móc bez trudu wykonywać codzienne czynności oraz móc odnaleźć bez zbędnego wysiłku nawet najmniejsze kosmetyki. Szczególne znaczenie mają również lampy łazienkowe przy lustrze, gdyż powinny być perfekcyjnie zaplanowane, tak aby poprawnie wykonywać makijaż. Nie mniej znaczący jest także klimat, oświetlenie łazienkowe musi sprzyjać odprężeniu po ciężkim dniu w czasie kąpieli. Jeśli natomiast chodzi o lampy kuchenne, tu musimy zwrócić uwagę zwłaszcza na przestrzenie robocze, a dokładnie oświetlenie musi wpływać na komfort podczas przygotowywania posiłków. Światło skupione będzie najlepsze w przypadku najczęściej użytkowanych stref, w czasie krojenia czy przyprawiania dań. Z kolei w sferze jadalnianej możemy już użyć światła bardziej rozproszonego. Odpowiednio dobrane lampy kuchenne wpływają na bezpieczeństwo w czasie posługiwania się ostrymi narzędziami oraz stworzą przytulny nastrój podczas rodzinnego obiadu bądź nieco bardziej intymny w trakcie romantycznej kolacji z ukochaną osobą.

Każda lampa posiada parę szczegółów na które, trzeba zwrócić uwagę nim zdecydujemy konkretny model. Warto dowiedzieć się jaki rodzaj żarówki pasuje do danej lampy, czy możemy regulować natężenie oświetlenia, czy można dopasować wysokość zwisu lampy sufitowej. Wybór lampy jest ważnym zadaniem, gdyż może wpłynąć na komfort oraz estetykę całego wnętrza – .http://www.apdmarket.pl/1492-lampy-do-lazienki