Światło jako znaczący detal wystroju.

Światło prócz roli użytkowej jest także istotnym detalem wystroju. Kreuje klimat wnętrza, dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi i pieczołowicie rozplanować umieszczenie punktów świetlnych.

Oświetlenie może wyeksponować jego najładniejsze elementy, jest w stanie też zakamuflować wady wnętrza. Powinno się też wyeksponować nim obrazy, ładne drobiazgi, czy ciekawe rośliny.
kinkiety nowoczesne

Autor: INDECO
Źródło: INDECO
W sypialni najlepiej się sprawdzą kinkiety nowoczesne, budujące przytulny nastrój wskazany do wyciszenia się przed spaniem. Dla kogoś, kto lubi czytać w łóżku przydadzą się lampki nocne stojące (zobacz nowoczesne lampy stojące) na szafce obok, rzucających światło bezpośrednio na lekturę. Powinno się przy tym pamiętać, aby klosze Koniecznie zobacz na były sporządzone z jasnego tworzywa, przepuszczającego zadowalającą ilość światła. Konstruktorzy oświetlenia kreują często klosze pokryte kwiatami, czy też rozmaitymi zabawnymi przedmiotami, albo wykonują je z głębokich, wzorzystych tworzyw.
wnetrza

Autor: GlobalBrand Institute
Źródło: GlobalBrand Institute
W domu powinna królować harmonia między gatunkami oświetlenia. W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł oświetlenia. Lampy (zobacz lampy italux) plafony to płaskie klosze przymocowane wprost do ściany, albo do sufitu. Doskonałe do niskich pomieszczeń, kiedy wiszące żyrandole Zobacz przykłady mogą przeszkadzać. Plafony są również odpowiednie w przedpokoju, zajmują niewiele miejsca i dają dyskretne, łagodne światło.

Światło stanowi jeden z niezwykle znaczących składników wystroju wnętrza, rzeźbi go i modyfikuje, a przede wszystkim decyduje o nastroju, który króluje w mieszkaniu. Gatunek zastosowanego oświetlenia zestawia się zazwyczaj w zależności od funkcji, które spełnia dane pomieszczenie.