Podział tynków i ich zastosowanie. Który najpopularniejszy?

Elewacje zewnętrzne i wnętrza, w dużej ilości przypadków, wykańczane są mieszanką zaprawy i kruszcu. Tynk, to bardzo uniwersalne pojęcie, znaczące warstwę z cementu lub wody i wapienia. Chroni pokryte powierzchnie przed działaniem czynników pogodowych i innych, występujących wewnątrz pomieszczeń.

tableau - dom

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com

Do użycia na elewacje lub w pokojach, o większej wilgotności oddziałującej na ściany, znakomicie sprawdzi się tynk cementowy. Jest dostępnych dużo jego rodzajów. Najczęściej stosowane to tynki zwykłe, czyli cementowo-wapienne i mieszanki cienkowarstwowe. Te pierwsze, wykonywane są na miejscu budowy, nie mają zapewnienia trwałości, z tego powodu są co raz mniej wykorzystywane. Kolejne powstają w halach produkcyjnych, i w gotowej formie mieszanki dowożone są na plac budowy. Mieszanki cementowe są również wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Przez gęstość, nakładanie jest cięższe oraz zajmuje więcej czasu, w przeciwieństwie do innych tynków. Mieszanki cienkowarstwowe dostępne są w postaci gotowej do stosowania. Można je dostać w wielu barwach, w ich skład wchodzą dodatki mineralne, pracuje się z nimi całkiem lekko oraz mogą mieć skrócony czas schnięcia.

Sprawdź też:

fotografijka - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com

Odmienną klasyfikacją tynków są tynki zdobieniowe. Zwykle bardziej elastyczne, z dodatkami różnych minerałów w celu przypominania innych materiałów. Można, przy pomocy odpowiednich narzędzi, wykonywać najróżniejsze faktury.

Przeczytaj to, co opublikowano . Dotyczy on podobnej problematyki co ta omawiana w tym artykule, więc zapewne niezwykle Cię zaintryguje.

Tynk betonowy dekoracyjny da efekt industrialnej ściany betonowej, szarej, ze specyficznymi wżerami. Gdy spróbujemy własnoręcznie wykonywać tego rodzaju mieszankę, dobrze jest poszukać na stronach internetowych krótkich ilustracji instruktażowych – [odnośnik]. Albo, po prostu zwrócić się do profesjonalistów o pomoc. Tynk betonowy dekoracyjny można nanosić na jakikolwiek typ powierzchni budowlanej stosowanej na murach w pomieszczeniach. Nawierzchnie trzeba uprzednio odpylić i osuszyć. Oferowany jest w formie miału do połączenia z wodą tuż przed wykorzystaniem, albo wymieszanej już mazi. Przed wystartowaniem nakładania tynku, powinno się dokładnie przemieszać zawartość pojemnika. Żeby efekt nie był przytłaczający, dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie efektu betonu tylko na niektórych elementach architektonicznych, na przykład na jednej ścianie, zaznaczając kompozycję przestrzeni. Należy zestawiać specyfikę szarego betonu z żywiołowymi barwami.Jakiekolwiek rozwiązanie estetyczne będzie dobre, jeśli jest skorelowane z ogólnym zamysłem dekoracyjnym przestrzeni. Ważne są umiar i zrównoważenie – te hasła winny towarzyszyć każdemu dekoratorowi wnętrz.