Nowości na oświetleniowym rynku czyli wykaz zalet i wad nowoczesnych diod LED.

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się żarówki typu LED i od tego czasu zaczęła się rewolucja w technologii oświetleniowej – diody bardzo szybko wdarły się do biur, mieszkań i domów. Trudno jest się temu dziwić, bo faktycznie posiadają one dużo zalet, po pierwsze wysoką efektywność pracy i sporą wytrzymałość. Obecnie diody led to najbardziej oszczędne źródłem światła, sprawność ich jest na poziomie nawet do dziewięćdziesięciu procent, to znaczy taka właśnie ilość energii jest przekształcana na widzialne światło.

warto zobaczyć

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykłe żarówki posiadają sprawność dziesięć razy mniejszą, co w dużym stopniu będzie się przekładać na rachunki za prąd. Diody LED cechują się także sporą trwałością, tu także możliwe są czasy dziesięciokrotnie przewyższające zwykłe żarówki. O ile rzecz jasna producenci zechcą prowadzić sprzedaż tak długowiecznych żarówek, bo im się to może zwyczajnie nie opłacać. Tak czy inaczej dobre żarówki LED gu10 bez problemów powinny wytrzymać przez kilka lat, nie są również wrażliwe na wielokrotne wyłączanie i włączanie, jak to ma miejsce przy pozostałych źródłach światła.

Diody LED mają także parę innych plusów, które wpływają na ich codzienną pracę. Mają dużą odporność na uderzenia, przy których zwykłe żarówki mogłyby się zniszczyć. Oprócz tego mało się nagrzewają, co jest efektem ich bardzo dużej sprawności, zdecydowana większość prądu zamienia się na światło a nie na energię cieplną. Jednak poza niezaprzeczalnymi zaletami

żarówki LED

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

posiadają również pewne wady. Najpoważniejszą z nich sa wysokie ceny, takie moduły oświetleniowe mogą kosztować sporo więcej od tradycyjnych.

Jednak ich zakup jest mimo wszystko opłacalny, bo po pierwsze mają dużą żywotność, a oprócz tego dzięki niskiemu zużyciu energii będzie się płacić znacznie niższe rachunki. Ocenia się, że zakup dobrej żarówki może się zwrócić już po roku użytkowania, a później będą już tylko zyski (ciekawa strona Wielu ludziom nie podoba się też barwa ich światła.

Na prezentowanej stronie znajdują się warte zainteresowania wątki, jednak przeczytaj także inne tematyczne wątki, gdyż one również na pewno Cię zaintrygują.

Co prawda producenci starają się, aby było ono możliwie zbliżone do naturalnego, lecz większość modeli świeci trochę zimniej, lekko zmieniając kolory otoczenia.