Na jakie rzeczy zwracać uwagę przy aranżowania małej łazienki? Co jest podstawą, by łazienka była ładna i całkowicie funkcjonalna?

Mała łazienka tak naprawdę nie musi być dużym problemem podczas aranżacji wnętrz. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak ją urządzić, aby wyglądała estetycznie oraz była jednocześnie funkcjonalna. Jak więc w takiej łazience rozmieścić wszelkie niezbędne elementy, przykładowo umywalka nadblatowa, sedes albo też prysznic? Mała łazienka wymaga przede wszystkim odpowiedniego zamysłu oraz projektu.

umywalka nadblatowa

Źródło: pixabay

Jak mieszkamy w domu, to mała łazienka na parterze w strefie dziennej nie tylko zastąpi nam wc, ale także rozwiąże problem rannych kolejek w większej rodzinie. Co więcej, w razie potrzeby będzie łazienką gościnną. Taka łazienka zlokalizowana blisko wejścia okaże się bardzo praktyczna w ciągu dnia. To znaczy, że możemy w niej wziąć szybki prysznic kiedy wrócimy z pracy. Jak rodzinna łazienka okaże się zbyt mała, ażeby oprócz wanny zamontować w niej również prysznic, to można małą łazienkę umiejscowić w części nocnej domu, najlepiej w pobliżu gościnnej sypialni lub pokojów dla dzieci. W jaki sposób wyposażyć taką łazienkę? Prysznic najlepiej dać w rogu pomieszczenia, natomiast jeśli łazienka jest węższa lub posiada wnękę, to najlepiej między dwiema ścianami. Dobrze, żeby prysznic (świetna strona) miał kratkę odpływu w podłodze. Minimalne musi to być miejsce wolne o wymiarach 70 x 70 centymetrów, natrysk wiszący na ścianie jak i kratka odpływowa w podłodze z odpowiednim spadkiem. W małej łazience można również się zdecydować na kabinę prysznicową. Kosztuje więcej oraz rzecz jasna potrzebuje więcej przestrzeni niż brodzik bez kabiny.

toaleta

Autor: d.neuman
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli miast kwadratowej wybierzemy dość modną ostatnimi czasy kabinę pięciokątną, to bez wątpienia uda nam się oszczędzić trochę miejsca.Jednocześnie dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdego rodzaju kabiny są wygodne. W małej przestrzeni musimy zaakceptować kompromisy, nie mogą się one jednak odbywać kosztem wygodnego korzystania z niej, w związku z tym zanim kupimy niewielką kabinę należy zobaczyć, czy po zamknięciu drzwi odczuwamy wystarczającą swobodę ruchów. W maleńkiej łazience warto także zdecydować się na nowoczesny stelaż podtynkowy geberit, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić całkiem dużo miejsca.