Jaką grubość może mieć najcieńsza sklejka lotnicza i do czego mogłaby być wykorzystywana?

Sklejka jest bardzo znanym i często wykorzystywanym surowcem. Znajduje zastosowanie w meblarstwie czy modelarstwie. Można ją dosyć łatwo kształtować, co zezwala na wykonywanie wielu różnorodnych elementów.

wodoodporna sklejka lotnicza

Autor: INSTAL-PROJEKT
Źródło: INSTAL-PROJEKT
Jej specjalny rodzaj, sklejka lotnicza, jest bardzo odporna, ponieważ jest produkowana z bardzo dużą dokładnością. Jej kolejne warstwy klejone są za pomocą wodoodpornego kleju. Bardzo istotny jest fakt, że wodoodporna sklejka lotnicza mogłaby posiadać tylko 0,4 mm grubości oraz składać się z aż trzech warstw drewna. Zazwyczaj pochodzi ono z brzozy. Pomimo specyficznej nazwy, sklejka ta dosyć rzadko jest wykorzystywana w lotnictwie. Jest ona stosowana przy remontowaniu starych szybowców albo do produkcji w mniejszym stopniu istotnych elementów.
Produkcja takiej sklejki polega na wstępnej obróbce hydrotermicznej, oczyszczaniu z łyka, a następnie m.in. przecinaniu i łączeniu poszczególnych płatów. Przygotowana sklejka lotnicza charakteryzuje się wysoką klasą wykonania oraz stosunkowo małym ciężarem. Taka sklejka posiada jasną barwę, jednolitą kolorystykę i gładką nawierzchnię. Jest bardzo prosta w obrabianiu oraz bardzo odporna na odkształcenia. Wykorzystywana przy jej tworzenia żywica fenolowa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na oddziaływanie zimnej i gorącej wody. Niezwykle ważny jest też fakt, że wodoodporna sklejka lotnicza jest wytrzymała na różnego typu warunki pogodowe.

Czy zaintrygował Cię nasz artykuł? Jeżeli tak, to naciśnij tutaj (http://www.nowetekstylia.pl/posciel,g10972.html) i przejrzyj tam kolejne frapujące wpisy. Nie zwlekaj!

Mogłaby być wytwarzana w trzech klasach jakościowych oraz posiada pozorną gęstość około siedmiuset kg/m3.

Oferowana jest również jako sklejka modelarska w różnych wielkościach w zakresie od około 1,2 do 1,5m. Jej cena jest zależna od grubości i rozmiaru płyty. modelarze i podmioty meblarskie i tak ją kupują.