Energooszczędne typy żarówek a barwa emitowanego przez nie promieniowania świetlnego.

Oko ludzkie jest tak skonstruowane, że najbardziej odpowiednim rodzajem światła będzie dla niego światło naturalne. Jednak człowiek sporą część dnia spędza w różnych pomieszczeniach, jakie przez większość czasu doświetlane bywają sztucznym światłem. Jakiś czas temu dużego wyboru nie było i tradycyjne żarówki były jedynym możliwym źródła światła. Sterować dało się jedynie ich mocą, to znaczy ilością emitowanego promieniowania świetlnego.

Przykład sufitu podwieszanego

Autor: sarae
Źródło: www.flickr.com

To, w jaki sposób dopasowane jest oświetlenie danego pomieszczenia może mieć ogromny wpływ nie tylko na kondycję wzroku, lecz również na samopoczucie przebywających w nim ludzi. Istotne jest zatem nie tylko odpowiednie zaplanowanie źródeł oświetlenia w różnych punktach pomieszczenia. Tak samo ważne będzie to, jaki rodzaj lamp będzie użyty. Światło za zimne albo zbyt ciepłe jest męczące, powodować może rozmaite dolegliwości, bóle głowy, senność lub przeciwnie, wzmagać agresję. Dobrym wyjściem będzie zastosowanie innego rodzaju lamp w miejscach przeznaczonych do pracowania i innego tam, gdzie będzie się chciało wyciszyć oraz wypocząć.

Ciepłe światło, jakie jest zbliżone do słonecznego do tej pory bardzo dobrze oddawały typowe żarówki. Zimniejsza temperatura światła była cechą charakterystyczną takich rodzajów światła (polecamy włączniki światła retro), jak żarówki led albo świetlówki. Dzisiaj bardzo dużo rodzajów źródeł światła (polecamy nowoczesne gniazdka) jest w stanie dać światło o barwie zbliżonej do naturalnej. Najnowocześniejsze świetlówki LED doskonale będą oddawać zakres temperatur światła naturalnego. Równie istotne jak charakter emitowanego światła jest także zużycie energii potrzebnej do wyprodukowania jakiejś ilości światła.

lampy ścienne

Autor: Danny Fowler
Źródło: http://www.flickr.com

Okazuje się, że najkorzystniej pod tym względem wypadają świetlówki LED, których energooszczędność jest od dawna cechą różnicującą je od innych źródeł oświetlenia. Nowoczesne świetlówki LED zużywają dużo mniej energii, przerabiając ją prawie wyłącznie na promieniowanie świetlne, podczas kiedy tradycyjne żarówki wolframowe wytwarzały bardzo dużą ilość ciepła przy równoczesnym zużyciu zaledwie paru procent na produkcję światła.