Sprzęty do dziecięcego pokoju i ich wpływ na wypracowywanie prawidłowej sylwetki oraz rozwoju charakteru

Nieważne czy urządzasz salę przedszkolną, w podstawówce czy pokój dla własnego dziecka. W każdym z tych przypadków dobór odpowiednich sprzętów jest tak samo istotny. Lekceważenie rzeczy, która ma bardzo duże znaczenie dla kształtowania prawidłowych postaw ciała dziecka, może w przyszłości okazać się tragiczne w skutkach.Najczęściej przez rodziców wybierane, modne i barwne krzesła dziecięce, są niesamowicie szkodliwe dla naszych pociech. Przejrzyj krzesło dla dziecka. Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, iż już trzyletnie czy czteroletnie dziecko uczy się właściwej sylwetki ciała przybieranej podczas chodzenia, bawienia się i siedzenia. Nie możemy mieć pretensji do starszego dziecka, iż nie prostuje się podczas siedzenia, jeśli w młodszym wieku nie zwracało się uwagi na jego postawę. Krzesła dla dzieci, także tych najmniejszych, powinny od pierwszego dnia pomagać wypracowywać prawidłowe postawy oraz wymuszać proste plecy w trakcie robienia czegoś w pozycji siedzącej, czy to spożywania posiłku czy zabawy w rysowanie.

Zwykle jest tak, że nabywamy dzieciom śliczne zestawy: stół oraz krzesła dziecięce, nie sprawdzając ich jakości, ani funkcjonalności. Często kupujemy zbyt małe stoły oraz krzesła dla dzieci z nieodpowiednim oparciem- Większość tego typu krzeseł ma wręcz odchylone oparcie, więc pociecha praktycznie nigdy się o nie nie opiera, przyjmując sylwetkę pochyloną nad stołem. W taki sposób uczymy organizm naszego dziecka przyjmowania takiej sylwetki przy pracy przy stole.

Dziecko stojące w oknie

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiedni wybór nie zatrzymuje się na stoliku i krzesełkach. Półki dla dzieci również są istotne. Modne stało się kupowanie w zamian za regały, pudeł z kółkami. Opiekunom wydaje się, iż pozwala im to zaoszczędzić czas, gdyż prościej jest im lub sensoryczne place zabaw dzieciom posprzątać zabawki, przez ich najzwyklejsze wrzucenie do skrzyni. Niewątpliwie czas się faktycznie oszczędza, lecz dziecko nie rozwija w sobie wielu, potrzebnych w dorosłym życiu cech. Przekonaj się półki dla dzieci. Otwarte oraz podzielone półki dla dzieci, wymagają od naszej pociechy dużego zaangażowania w porządkowaniu. Motywuje je do kompletowania podobnych zabawek, żeby leżały po sąsiedzku, uważnego wybierania półki odkładania zabawek, którymi bawi się częściej, żeby były szybciej dostępne.Choć te tematy mogą się wydawać pozbawione znaczenia, to mają horrendalne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Nie zapominajmy, że nawet najdrobniejsza rzecz w środowisku naszego dziecka ma wpływ na jego rozwijanie się, kształtowanie sylwetki oraz na jego formującą się osobowość.