Co uczynić ze starym parkietem? Czy opłaca się go odświeżać? Może lepiej zerwać go i kłaść nowy? Przed owymi wątpliwościami staje mnóstwo osób, jakie rozpoczynają prace związane z remontem.
Tradycyjny drewniany parkiet komponuje się z deszczułek zrobionych z litego drewna.
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystkie fragmenty łączy się na pióro. Doskonale zrealizowany parkiet służyć może przez paręnaście, a czasami nawet parędziesiąt lat. Systematyczne cyklinowanie przywraca mu pierwotny wygląd. Jednak zdarzają się również sytuacje, gdy reperacja parkietu nie ma sensu. Pamiętajmy, iż naprawa może zostać zrealizowana wyłącznie na klepkach o właściwej grubości. Każde cyklinowanie posadzki obniża jej grubość. Jeżeli parkiet jest na tyle cienki, że uwidaczniają się łączenia, w takim przypadku naprawa nie ma żadnego sensu. Stąd należy obliczyć grubość deszczułek nim weźmiemy się za cyklinowanie posadzki.
Odnawianie starych posadzki polega zazwyczaj na ścięciu wierzchniej powłoki klepek. Usunięcie starej powłoki przywraca dawny wygląd deseczek jak też sprawia, że posadzki drewniane nabiorą dawnego błysku. Do takich prac wykorzystuje się tak zwane cykliniarki. Ich zakup będzie dosyć drogi, natomiast obsługa wymaga praktyki. Jeżeli pragniemy wykonać renowację na własną rękę, możesz wypożyczyć nieodzowny sprzęt. Warto jednakże zaakcentować, iż nieumiejętne cyklinowanie może zniszczyć naszą posadzkę. Szlifowanie musimy wykonywać pomału, używając powłok ściernych o rozmaitej ziarnistości.
Odnawianie posadzki wymaga dużej wprawy, dlatego należy je zlecić sprawdzonym profesjonalistom. Jeśli idzie o cyklinowanie, Jelenia Góra to miasto, w którym bez problemu odnajdziemy firmę oferującą tego rodzaju usługi. Parkieciarskie usługi nie należą do bardzo drogich.