Odnowienie dachu.

Gruntowna renowacja dachu to ogromny koszt jak też zawiłe działanie, w związku z tym wielu inwestorów stara się go uniknąć, poprzestając na dorywczych naprawach. Nim podejmiesz decyzję zastanów się, czy bardziej będzie się opłacać renowacja pokrycia, czy też wymiana pokrycia na całkiem nowe.

Kotwy łączące wszystkie warstwy

Autor: Röben
Źródło: Röben

Koszta wymiany pokrycia dachu są ogromne. Również kłopoty logistyczne w czasie remontu dachu – wyprowadzka z poddasza, wywóz rozebranych materiałów – mogą zniechęcać. Skutkiem tego pokusa prowizorycznych reperacji pozwalających trochę odroczyć remont dachu.obejrzyj także (poznaj szczegóły)

Aby nie popełnić błędu w ocenie, warto poprosić o wsparcie fachowca – dacharza albo nawet architekta, kiedy obawiasz się, iż stan więźby jest niedostateczny. Dekarz pomoże sprawdzić stan obróbek blacharskich. Obada szczelność przestrzeni wentylacyjnej i wspomoże dokładniej zlokalizować miejsce przecieku. Architekt z kolei wychwyci wszelkie usterki więźby i wyda opinię konstrukcyjną. Oszacuje w niej, czy stara więźba ciągle zachowuje nośność a także czy utrzyma nowe pokrycie dachu.

Często wystarczy rozebrać część pokrycia dachowego, ażeby można było dostać się do obróbek blacharskich, i zmienić je bądź rozmontować i zestawić ponownie, jednakże już poprawnie. Ten banalny zabieg pomoże zakończyć trudności z przeciekającym dachem i wcale nie będzie nieodzowna wymiana pokrycia dachu na nowiutkie. Jeśli dach został wykończony dachówkami, łatwo będzie zmienić parę zniszczonych sztuk na nowe, acz zachodzi obawa, iż będą się wyróżniały na tle pozostałych, bardziej poblakłych lub zabrudzonych.

Pokrycie z blachy możemy prowizorycznie łatać, na przykład specjalnymi sznurkami uszczelniającymi. To jednak zawsze tylko zawieszenie dużego remontu. Dach można oczywiście wyczyścić, a kiedy niekiedy też pomalować. Można dodatkowo wzmacniać więźbę bez rozbiórki pokrycia, aczkolwiek bywa to niebezproblemowe. Rzecz jasna, tyczy się to tych budowli, których mansardy nie są użytkowe, i jest stamtąd należyty dostęp do więźby dachowej.

ocieplanie

Autor: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów
Źródło: www.systemyocieplen.pl

Wymiana pokrycia za każdym razem jest kosztowna, jednak mimo to bardzo często się opłaca. Po pierwsze dom wygrywa na wyglądzie, zwłaszcza kiedy stare pokrycie straciło swój pierwotny urok. Przy okazji wymiany pokrycia można także wiele zmienić w dachu, co będzie korzystne też dla ergonomii poddasza. To także doskonała okazja, żeby sprawdzić, w jakim stanie jest wełna mineralna oraz cegła klinkierowa wokół komina.