Jakimi cechami charakteryzuje się dobry agregat prądotwórczy? Do jakich zadań się nadaje?

Każdy z nas jest w stanie posiadać własne źródło energii. To jest prawdopodobne dzięki niedrogim i wszędzie dostępnym agregatom prądotwórczym. Mogą one zaopatrywać w prąd urządzenia elektryczne w miejscach, w jakich nie istnieje możliwość podłączenia się do sieci elektroenergetycznej. Taki sprzęt będzie przydatny dla każdego, w wielu sytuacjach – na biwaku, działce rekreacyjnej czy garażu, do wszystkich miejsc, gdzie nie można doprowadzić prądu. Może także być elementem instalacji dodatkowego zasilania domu, szczególnie w sytuacji dłuższej przerwy w dostawie energii elektrycznej. Do wykorzystania w domu najbardziej odpowiednie są sprzęty o nie za dużych rozmiarach i mniejszej mocy.

agregat

Autor: Honda
Źródło: Honda
W przypadku urządzeń, jakie generują energię elektryczną prądu przemiennego określa się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper. W dosyć dobrej cenie można zakupić te o mocy od 0,5 do kilku kVA. Sprzęt o sile do 1,5 kVA jest często przenośny, na przykład w formie pudełka. Te o większej mocy są już spore i ciężkie, dlatego trzeba je transportować na kółkach, z tego względu powinno się je traktować raczej jako maszyny (zerknij na promocje na eogniwa wciągarka ręczna) stacjonarne. Najtańszy agregat przenośny napędza urządzenia do niego przyłączone energią, która została nagromadzona wcześniej w akumulatorach. Sporym minusem tego rozwiązania jest niezbyt długie działanie. Tak więc są w stanie wyprodukować moc kilkuset watów przez kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt minut, po których wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.

przenośny agregat spalinowy
Na dość swobodne używanie urządzeń elektrycznych pozwalają generatory prądotwórcze, jakie napędzane są silnikami spalinowymi. Pełne uzupełnienie takich zbiorników na paliwo starczy na parę godzin pracy. Siła zaś zależy od użytego silnika. Może być o dowolnej mocy, ale wpływa to rzecz jasna na cenę takiego sprzętu. Do dziesięciu tysięcy będziemy w stanie zakupić agregaty o mocy kilku kilowatów. W odróżnieniu od akumulatorowych generatory spalinowe nie są dobre do używania w zamkniętych pomieszczeniach. Produkują spaliny, potrzebują ochładzania powietrzem oraz, co też jest sporym minusem, nieprzyjemnie hałasują. Należy je w związku z tym stawiać na zewnątrz, najlepiej pod dachem, tam, gdzie hałas uruchomionego silnika nie będzie męczący.