Jakiego rodzaju powierzchnie możemy ozdabiać metodą decoupage?

Żeby upiększyć przedmioty w takiej technice, trzeba zaopatrzyć się w profesjonalne surowce i specjalistyczne narzędzia. W dobrych papierniczych marketach, dostać moglibyśmy specjalne farby, kleje oraz lakiery do tej techniki.
Wszelkie produkty bazowe dobierać trzeba w zależności od typu powierzchni, która będzie dekorowana techniką decoupage.

decoupage

Autor: Dire Italia
Źródło: Max-Fliz
Odmienną bazę zastosujemy w wypadku drewna, a inną, gdy dekorujemy nawierzchnię metalową lub ceramiczną. Do przedmiotów z drewna wykorzystywane są specjalne farby gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie z metalu wymagają antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza używana jest farba (sprawdź farba tablicowa pokój dziecka) akrylowa bądź tynk akrylowy. Podkład akrylowy niezwykle prędko schnie oraz bardzo prawidłowo wiąże się z olejnymi farbkami i farbkami wodnymi. Podstawowymi produktami, w które musimy się zaopatrzyć, są to specjalistyczny klej do serwetek oraz usuwalny klej w aerozolu. Klej do serwetek służył będzie także do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w aerozolu niezbędny będzie do podtrzymywania serwetek na ozdabianej płaszczyźnie. Do klejenia można by również używać zwykłego kleju poliwinylowego, ale należy go najpierw rozrzedzić wodą, żeby można by go było bez trudu rozprowadzać na powierzchni.
Do techniki decoupage jest stosowany akrylowy lakier na podstawie wody, lakier olejny i lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest łatwy do nanoszenia oraz szybko schnie. Najlepiej używać ten lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier gęsty i jest wytrzymały na ciepło, dlatego znakomicie nadaje się na powłokę wykańczająca oraz warstwę zabezpieczającą. Z czasem lakier taki przybiera żółtawy kolor, co nadawać może interesujący efekt postarzenia. Lakier emulsyjny nakładany jest na pomalowane tło do uzyskania rezultatu przyćmionego koloru.

Tego typu lakier można wykonać samodzielnie. Rozmieszać należy równe części farby oraz kleju poliwinylowego lub akrylowego lakieru na bazie wody i dodać dwie części wody. Ponadto w decoupage używane są lakiery wykańczające w płynie albo w żelu.