Jakie gatunki drewna są zazwyczaj wykorzystywane do budowy schodów?

Schody są niejako wizytówką domu. Jeżeli są drewniane, dodają domowi elegancji i wytworności. Teoretycznie mogą być zrobione z każdego typu drewna, ale powinno unikać się stosowania niezwykle miękkiego drewna sosnowego i wrażliwego na zawilgocenie z buku.
Znacznie lepszym rozwiązaniem byłyby twardsze rodzaje drewna, np.

dąb, jesion albo nawet drewno pochodzące z tropikalnych rodzajów drzewa. Poza tym gdy fachowcy montują schody drewniane, zawsze zabezpieczają je m.in. lakierem, który podwyższa odporność na starcie. Wybierając dany gatunek drewna nie ma konieczności szukania tego, który kolorystycznie pasuje do drewnianej podłogi. Korzystniejszym wyjściem jest, aby odcień drewna użytego do budowy schodów do pewnego stopnia kontrastowało z odcieniem podłogi. Jeszcze jedną zaletą wynikającą z użycia tego rodzaju schodów jest to, że są one łatwe w montowaniu i są dostępne w całej palecie wykończeń. Wyglądają doskonale zarówno z elementami metalowymi, jak i elementami ze szkła. Naturalnie takie schody, jeśli tylko są zamontowane w miejscach, gdzie jest duże natężenie ruchu, muszą być tym bardziej poddawane czyszczeniu.
inspiracja

Autor: APD Market
Źródło: http://www.apdmarket.pl
Wybór właściwego typu drewna ma olbrzymią rolę, gdyż jest to element, który powinien służyć długi czas. Należałoby zatem zapłacić trochę więcej za dobry rodzaj drewna, niż później żałować zbyt pochopnie podjętej decyzji. Dobre drewniane schody powinny być w jak najwyższym stopniu odporne na ścieranie.

Pewnego rodzaju zaletą może być to, że takie schody układa się na dalszym etapie budowy budynku, zatem mamy trochę więcej czasu na odnalezienie odpowiedniego wyjścia.