Ekwipujemy kuchnię od podstaw – poznaj najnowsze trendy w branży

Żadne mieszkanko czy dom nie mogą obyć się bez pomieszczenia kuchennego – to oczywiste. Jednakże sposób, w jaki należy zagospodarować to wnętrze, nie jest już tak bardzo oczywisty. Bezsporną podstawą musi być ustalenie, jakie fragmenty ekwipunku kuchni są nieodzowne.

Niezbywalnymi elementami każdej kuchni są: chłodziarka, zlew a także kuchenka. W większych kuchniach dobrze jest uszeregować nadmienione elementy w trójbok, co zapewnia doskonałą ergonomię kuchni, a co się z tym wiąże – zwiększa komfort pracy. Jednak w przypadku małych kuchni bądź też aneksów kuchennych wspomniana konfiguracja jest często nieosiągalna. Wtedy, gdy dostępna

kuchnia

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com

jest jedna ściana, nie pozostaje nic innego, jak tylko postawić owe sprzęty w linii lub w układzie litery L. Niestety, obydwa te wyjścia posiadają pewne wady. W pierwszym przypadku funkcjonalność zostawia wiele do życzenia, w drugim zaś ekwipunki kuchenne będą znajdowały się w znacznej odległości od siebie.

W dalszej kolejności niezbędnymi składnikami ekwipunku kuchni są: piec, zmywarka oraz okap. Posiadanie piekarnika zdaje się być kwestią w ogóle niepodlegającą dyskusji. Natomiast zmywarka poprzez niektórych konsumentów postrzegana jest jako sprawa opcjonalna. Jednakże po rozpatrzeniu jej zalet bardzo trudno wciąż obstawać przy takowym stanowisku. Oszczędność czasu, na którą pozwala, jest wszystkim znana, ale co nie mniej ważne, umożliwia ona także sporą oszczędność funduszy za sprawą obniżenia zużycia wody(polecamy skraplacz wodny) w porównaniu ze zmywaniem manualnym. Warto także nadmienić, iż zmywarka wymaga właściwego spożytkowania przestrzeni, czyli ok. 1 metra powierzchni przed drzwiami, ażeby móc bez trudu z niej korzystać. Okap jest elementem opcjonalnym, ale wysoce wskazanym. Zapobiegnie rozpowszechnianiu się woni po całym domu a także dopomaga zachowywać czystość w kuchni, a a więc na pewno zaleca się pomyśleć o nim .

Zwieńczeniem kuchni powinny być meble. Na pewno nie może zabraknąć najprzeróżniejszych szafek, których dobór jest niemal zupełnie sprawą gustu. Warto jednakże napomknąć, iż w szczególności w mniejszych kuchniach idealnym rozwiązaniem będzie nabycie wysokiej szafy, która pozwala oszczędzić mnóstwo powierzchni. Ostatnim elementem wyposażenia pomieszczenia kuchennego będą takie bagatele jak przykładowo – maselniczki w sklepie www – czy młynek do kawy.