Czym jest fornir i gdzie znajduje zastosowanie? Czy warto taki fornir stosować?

Fornir jest cienkim, jak papier, drewnianym płatem. Otrzymuje się taki fornir dzięki ścinaniu warstwy zewnętrznej. Występuje praktycznie we wszystkim tym, co ma związek z meblami, czyli pojawia się w okleinach, sklejkach czy częściach z litego drewna.

Fornir to płaty o grubości mierzonej od 0,1 aż do 3 milimetrów, nakleja się go na różnorakiego gatunku elementy stworzone z drewna, aby śliczniej się wyglądały, a także, by słoje na nich prezentowały się jeszcze bardziej wyraziście oraz stały się mocniejsze. Forniry mają zastosowanie jednak nie tylko do aranżacji wnętrz, gdyż możemy znaleźć dla nich zastosowanie również w budownictwie, do budowania ścianek działowych. Tak samo jak płyty osb będą mocno cenione w takim obszarze.
W jaki sposób w zasadzie powstaje fornir ? Pień drewna, z którego tworzony będzie fornir, musi odparować. Jak się to stanie, wtedy następnie poddawany będzie skrawaniu, przez co dostaniemy arkusze. Te osobne arkusze złącza się w takiej samej kolejności, w której zdjęte one zostały z pnia. Takie coś sprawia, iż odtwarza się rysunki wspomnianych już powyżej z zachowaniem ich jednakowego położenia – skocz.
domek na drzewie

Autor: Maria Eklind
Źródło: http://www.flickr.com
Najmocniej ceniony będzie naturalny fornir, ponieważ to znak, iż jest solidny oraz dobrej jakości. Najmocniej powszechne będą dębowe forniry oraz bukowe, ale popularne będą również pozyskiwane z innych drzew, jak na przykład forniry bukowe, jesionowe albo te klonowe – patrz.

Istnieją jednakże również forniry modyfikowane, które otrzymuje się głównie z drzew afrykańskich, z na przykład takich gatunków jak doussie czy iroko.

Czy ten wpis zdaje się być ciekawy? Pragniesz poznać więcej wiadomości na podobny temat? Zatem idź tu producent profili aluminiowych i przeglądnij kolejny wątek.

drewno po skrawaniu na arkusze oraz pozbyciu się ewentualnych wad, jest barwione i sklejane w bloczki. Później te cienkie płaty są ułożone w stosy oraz wyprasowane.