Czy wiesz, w jaki dokładnie sposób powstał beton używany w budownictwie?

Teraz zaczynamy cykl tekstów dotyczących budownictwa – skąd dokładnie biorą się poszczególne rodzaje materiałów budowlanych, które materiały najlepiej sprawdzą się podczas stawiania konkretnych budynków i tym podobne kwestie.

Jeśli jesteś ciekaw to zapraszamy bardzo – w dzisiejszym tekście krótka historia kruszywa.

Czym dokładnie jest kruszywo?

przemysł - przekrój

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kruszywa to praktycznie nic innego jak tylko ziarnisty materiał stosowany w budownictwie.

Czy poruszona w tym artykule kwestia nie zwróciła Twojej uwagi? Jeśli tak, to dodatkowo kliknij ten odnośnik – szczerze zalecam tą treść (http://www.ladowarki-lublin.pl/kontakt.php).

Jest to zwykle mający postać niewielkich drobinek materiał, po którego przetworzeniu powstaje beton. Widziałeś kiedyś z pewnością, jak wyglądają kruszywa do betonu, gdyż na terenie praktycznie każdego placu budowy leży ich naprawdę dużo (kruszywa do betonu zgodne z normami). Kruszywa można syntetycznie podzielić ze względu na poszczególne cechy – przykładowo ze względu na ich wielkość, skład lub pochodzenie.

Podział kruszywa ze względu na pochodzenie
Najpopularniejsze kruszywa do betonu to zdecydowanie te pochodzenia organicznego.

Po przejrzeniu tego tekstu korci Cię, by napisać na tej witrynie małe komentarze na temat? Nie czekaj! Każda opinia będzie dla nas istotna.

Zwykle powstają w wyniku oddziaływania sił natury na skały – tam właśnie znajduje się kopalnia kruszyw, która trudni się wyłącznie poddawaniem kruszywa obróbce mechanicznej (dolnośląska kopalnia kruszyw – PGP BAZALT S.A.). Niejedna kopalnia kruszyw jednak obecnie poszerza swoją działalność, wytwarzając również kruszywa sztuczne.

Rodzaj betonu, który można otrzymać z danego rodzaju kruszywa
przemysł - akt

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli zagłębisz się trochę w tematy budowlane, niewątpliwie dowiesz się, że w budowaniu wykorzystuje się zwykle beton o różnym stopniu ciężkości. Jeżeli buduje się przykładowo duże konstrukcje, wtedy na dole potrzebny jest beton ciężki. Odwrotnie, do wznoszenia niewielkich budowli o stabilnej konstrukcji potrzebny będzie jedynie beton średniej jakości lub nawet beton lekki.

W zależności od potrzeb, do wytworzenia poszczególnych rodzajów betonu potrzebne będą inne kruszywa. Specjaliści bez wątpienia wskazaliby Ci podstawowe różnice pomiędzy nimi.