Kolor elewacji – jakim sposobem wybrać należyty?

Zależnie od barwy elewacji dom może wywoływać wrażenie delikatnej albo ciężkiej budowli, natomiast jego sylwetka wtapiać się w otoczenie czy też z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie tylko chroni zewnętrzne mury domku przed wrogim działaniem czynników atmosferycznych, ale też jest jego ozdobą.

Natomiast na wygląd elewacji oddziaływa m.in. kolor. Toteż jego wybór musi być starannie przemyślany i stosowany z ostrożnością i umiarem.

elewacja

Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Podejmując decyzję o odcieniu elewacji, nie należy zapominać, iż musi ona dodawać budynkowi piękności a zarazem nie zakłócać jego relacji z oplatającą go naturą. Nie powinna przeto wybijać się z otoczenia, tylko akcentować związek z nim. Elewacja w intensywnych oranżach, fioletach albo czerwieniach stanie się obcym fragmentem w krajobrazie, wprowadzając do niego niemiłą dla oka dysharmonię. Podobne odcienie zawsze bowiem rażą w złączeniu ze stonowanymi zielonościami, szarościami, brązami, występującymi w naturze – wienerberger.pl/informacje/tradycyjne-ceg%C5%82y-klinkierowebędzie też zharmonizowanie kolorystyki elewacji budynku z odcieniem innych, zauważalnych z zewnątrz jego fragmentów – pokryciem dachu, stolarką drzwiowej, cokołami, parapetami etc. Przy czym dobry rezultat estetyczny można uzyskać tak dobierając kolory wszystkich tych elementów i szczegółów z tej samej gamy odcieni, różnicując wyłącznie ich odcienie, jak i dobierając je na zasadzie przeciwieństwa. Zastosowanie zestawień kontrastowych nastręcza jednak wprawnego oka a także znajomości zasad zestawiania kolorów. Aby nie popełnić błędu, wybór kontrastowych odcieni lepiej zatem powierzyć projektantowi, który ma wiedzę jak też doświadczenie w komponowaniu zestawień kolorystycznych.

Za pomocą koloru elewacji można też optycznie poprawiać niekorzystne proporcje obiektu. Na przykład, sylwetka niskiego i rozległego domu z pionowymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawać się smuklejsza, a wysoki oraz wąski pomalowany w horyzontalne pasy – niższy.Tak linie wertykalne, jak również horyzontalne, trzeba jednakże stosować roztropnie, żeby nazbyt nie „wyciągnąć” domku górę czy nadmiernie go „poszerzyć”. Wdzięcznym materiałem który możesz również wykorzystać będ http://wienerberger.pl/informacje/porotherm-t-innowacyjne-ceg%C5%82y-wype%C5%82nione-we%C5%82n%C4%85-mineraln%C4%85