Kolor elewacji – jakim sposobem wybrać należyty?

Zależnie od barwy elewacji dom może wywoływać wrażenie delikatnej albo ciężkiej budowli, natomiast jego sylwetka wtapiać się w otoczenie czy też z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie tylko chroni zewnętrzne mury domku przed wrogim działaniem czynników atmosferycznych, ale też jest jego ozdobą.

Natomiast na wygląd elewacji oddziaływa m.in. kolor.

Obecnie trudno o dobre i wiarygodne informacje (stargres.pl/kontakt/) w kontekście opisywanej problematyki, ale jeżeli chcesz takie przeczytać, to zwyczajnie wejdź na ten link!

Toteż jego wybór musi być starannie przemyślany i stosowany z ostrożnością i umiarem.

elewacja

Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Podejmując decyzję o odcieniu elewacji, nie należy zapominać, iż musi ona dodawać budynkowi piękności a zarazem nie zakłócać jego relacji z oplatającą go naturą. Nie powinna przeto wybijać się z otoczenia, tylko akcentować związek z nim. Elewacja w intensywnych oranżach, fioletach albo czerwieniach stanie się obcym fragmentem w krajobrazie, wprowadzając do niego niemiłą dla oka dysharmonię. Podobne odcienie zawsze bowiem rażą w złączeniu ze stonowanymi zielonościami, szarościami, brązami, występującymi w naturze – będzie też zharmonizowanie kolorystyki elewacji budynku z odcieniem innych, zauważalnych z zewnątrz jego fragmentów – pokryciem dachu, stolarką drzwiowej, cokołami, parapetami etc. Przy czym dobry rezultat estetyczny można uzyskać tak dobierając kolory wszystkich tych elementów i szczegółów z tej samej gamy odcieni, różnicując wyłącznie ich odcienie, jak i dobierając je na zasadzie przeciwieństwa. Zastosowanie zestawień kontrastowych nastręcza jednak wprawnego oka a także znajomości zasad zestawiania kolorów. Aby nie popełnić błędu, wybór kontrastowych odcieni lepiej zatem powierzyć projektantowi, który ma wiedzę jak też doświadczenie w komponowaniu zestawień kolorystycznych.

Za pomocą koloru elewacji można też optycznie poprawiać niekorzystne proporcje obiektu. Na przykład, sylwetka niskiego i rozległego domu z pionowymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawać się smuklejsza, a wysoki oraz wąski pomalowany w horyzontalne pasy – niższy.Tak linie wertykalne, jak również horyzontalne, trzeba jednakże stosować roztropnie, żeby nazbyt nie „wyciągnąć” domku górę czy nadmiernie go „poszerzyć”. Wdzięcznym materiałem który możesz również wykorzystać będzie cegła ceramiczna pełna – .