Zamek do drzwi wejściowych. W jaki sposób wyselekcjonować właściwy model?

Sprawdź, jak kupować zamek do wejściowych drzwi. Pamiętaj, iż drzwi zewnętrzne powinny mieć jeden centralny zamek wpuszczany w drzwi oraz drugi – dodatkowy, mocowany na skrzydle albo w jego wnętrzu. Centralny zamek, jaki ma rygle w wielu miejscach na obrębie skrzydła, jest montowany fabrycznie. Raczej nie znajdziemy go w sklepie. Możemy zaś zakupić wkładkę albo zamek wierzchni.

Drzwi zewnętrzne muszą mieć przynajmniej dwa pewne zamki – jeden środkowy, obsługujący mechanizm ryglowania, ulokowany w środku skrzydła, i drugi wierzchni – przykręcony do skrzydła od strony pomieszczenia. Niekiedy dodaje się ponadplanowe zamki wierzchnie, przeważnie jednak nie więcej niż dwa. Zamek środkowy obsługujący wiele punków ryglowania po obwodzie skrzydła jest zamontowany fabrycznie w skrzydle i jego samodzielna instalacja nie jest przeważnie możliwa (czasem możemy dokupić oraz wstawić taki zamek, jednakże tylko do konkretnego typu drzwi). Wszystkie zamki znajdziesz tutaj.

drzwi

Autor: Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Samemu nabyć a także zamontować możesz środkowy zamek ryglujący drzwi tylko w jednym punkcie, zatem nieskomplikowany, jedno- czy paroryglowy zamek wpuszczany. We wszystkich typach zamków centralnych można jednakże zamienić samą wkładkę bębenkową. Nabywając zamek – bez względu na to, czy jest to zamek centralny, czy wierzchni – należy wiedzieć, czy jest potrzebny lewy (do drzwi lewych), czy też prawy (do drzwi prawych).

Wkładka – serce zamka. Możesz ją wymontować po czym zastąpić nową, jeśli się zepsuje czy stracisz klucz.

Ten odnośnik do serwisu lakierobejca do drewna prowadzi do bardzo ciekawej witryny, która posiada równie interesujące informacje na opisywany wątek.

Wkładki posiadają klasę 0, 1 albo 2. W domach dobrze jest wykorzystywać te o klasie 2, bowiem one są najlepiej zabezpieczone przed rabusiami. Najlepsze z wkładek posiadają wewnątrz hartowane kołki (przejdź dalej) uniemożliwiające ich rozwiercenie jak też zapadki które utrudniają posłużenie się wytrychem. Wkładki dobiera się adekwatnie do grubości drzwi. Standardowo ma ona długość od 28 do 90 mm. Poniektóre wkładki do zamków są sprzedawane razem z tzw. kluczem przekodowującym. Kiedy stracisz klucze, zapasowy nie dosyć, iż pozwoli dostać się do mieszkania, to na dodatek przeprogramuje wkładkę.

Adresy sklepów proponujących opisane wyroby zdobędziesz wpisując w przeglądarkę zwrot: Gerda Warszawa.