Sekrety oświetlenia pomieszczeń

Prawidłowo oświetlone mieszkanie to gwarancja wigoru oraz dobrego nastroju mieszkańców. Ważna jest nie wyłącznie funkcjonalność, ale też całkowity rezultat, uzyskany dzięki przeróżnym typom lamp. O tym, jak ważną funkcję w naszym życiu pełni światło, każdy wie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie przesłanie ma dla nas poprawne oświetlenie mieszkanka. Szczególnie, iż jako mieszkańcy „ciemnej strefy” większą część roku spędzamy w blasku lamp. Od oświetlenia zależy więc nie jedynie nasze samopoczucie, ale także zdolność do pracy i efektywnego odpoczynku.

oświetlenie salonu

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Przy doborze rodzaju lamp należy wziąć pod uwagę preferencje a także tryb życia mieszkańców. Jedni lepiej się czują we wnętrzach bardzo jasnych, pozostali wolą subtelne światło lampki. Innego oświetlenia wymagają osoby spędzające godziny przy biurku, zaś innego odpoczywający co wieczór na kanapie. Pamiętajmy również o tym, iż światło jest elementem ozdobnym. Wejdź także tutaj: markowe żyrandole z wentylatorem. Pomaga kreować przestrzeń, wydobywa zalety wnętrza, ożywia barwy, a nawet może czasem wizualnie podwyższyć wnętrze! W mieszkanku powinna panować harmonia między rodzajami oświetlenia. W każdym wnętrzu winno być kilka źródeł światła (na przykład nowoczesne plafony do salonu, lampy podłogowe, żyrandole z wentylatorem). Sprawdź szczegóły: lampa sufitowa do łazienki.

Obligatoryjne jest naturalnie oświetlenie ogólne (dzięki niemu zdołamy na np. robić porządek po zmroku). Nie starczy jednak wyłącznie górna lampa. Salon na przykład trzeba wyposażyć również w dodatkowe źródła światła. Miejmy na względzie, że bardzo jasne, sztuczne światło aktywizuje do pracy i koncentracji. Natomiast przyciemnione sprzyja relaksowi. Poza tym, im sporzej źródeł światła, tym lepiej – większa jest wtedy możliwość kształtowania przestrzeni. Ta sama reguła dotyczy światła w toalecie. Tu nie wystarczy jedna lampa sufitowa do łazienki. Nadzwyczaj ważne jest oświetlenie lustra a także możliwość stworzenia nastroju służącego relaksowi. Interesujące nowości pojawiły się tu: nowoczesne plafony do salonu.

oświetlenie korytarza

Autor: lagalag15
Źródło: http://www.flickr.com
I ostatnia porada – o ile jest taka możność (dla przykładu w trakcie wymiany instalacji ), warto zaplanować jeden główny włącznik przy wejściu. Wtedy, opuszczając dom jednym pstryknięciem możesz zgasić światło (zobacz sprawdź informacje) we wszystkich pomieszczeniach.