Odkryj jak powinieneś wybrać znakomite drzwi do swego domu.

Jeśli planujesz nabyć nowe drzwi do swojego domu albo mieszkania musisz trzymać się określonych zasad. Dzięki nim Twój wybór za każdym razem będzie doskonały.

Pierwszy krok: otwór drzwiowy

Drzwi Invado

Autor: Invado
Źródło: Invado

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest pomiar otworu drzwiowego. Mierzysz go w trzech miejscach: na samym dole, w środkowej części oraz na samej górze. Być może zadajesz sobie pytanie: z jakiego powodu powinieneś tracić swój cenny czas na wskazane pomiary. Sprawa jest jasna. Dzięki należytym pomiarom, możesz być pewny, iż po kupnie drzwi, nie czeka Cię niemiła niespodzianka i ponowna wycieczka do sklepu. Ponadto z trzech wymiarów bierzesz pod uwagę ten najmniejszy. Umożliwi Ci to dobór standardowych drzwi o świetle przejścia: 60,70,80, 90 i więcej centymetrów.

Kolejnym równie ważnym krokiem jest określenie grubości ściany. Ją także mierzymy w trzech miejscach. Uważaj! Nie kieruj się wymiarami określonymi na planie mieszkania, bo jest bardzo prawdopodobne, iż odbiegają one od stanu faktycznego. W tym przypadku, nawet niewielka pomyłka może wiązać się z tym, że ościeżnica regulowana nie obejmie nam muru. W trakcie zakupu drzwi sprzedawca prawdopodobnie zapyta się nas o sposób montażu skrzydeł drzwi > rkstyl – tylko konkretne informacjeowych. Chodzi o to, czy drzwi mają być prawe, czy lewe. Przy wyborze szalenie istotne jest to, czy nasze drzwi będą otwierać się na zewnątrz, czy do wewnątrz. Sprawa ta jest oczywista jedynie przy wyborze drzwi łazienkowych. Tutaj – według przepisów – drzwi muszą otwierać się na zewnątrz. W wyborze drzwi do innych pomieszczeń nie mamy już takich ograniczeń – kliknij tutaj.

Zawiasy regulowane

Drzwi wewnętrzne

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Przy wyborze drzwi bardzo istotną rzeczą są zawiasy. Musimy pamiętać, iż rodzaj zastosowanych zawiasów zależy od surowca, z którego są wykonane drzwi, a także od ich ciężaru i konstrukcji.Na rynku dostępne są zawiasy nawierzchniowe, z regulacją w trzech płaszczyznach. Stosujemy je w drzwiach przylgowych. Zdecydowanie nowocześniejszym i kosztowniejszym rozwiązaniem są zawiasy chowane, montowane w drzwiach bezprzylgowych. Jaki jest plus takiego rozwiązania? Dzięki temu, że zawiasy są ukryte w opasce maskującej, efekt estetyczny jest lepszy. Drzwi tworzą jednolitą płaszczyznę.

Musimy mieć świadomość, iż zawiasy można regulować. Nawet najlepsze drzwi po jakimś czasie wymagają naszej ingerencji. Dlaczego? Zdarza się, iż dolna krawędź skrzydła zaczyna „szurać” po podłodze lub skrzydło przestanie prawidłowo przylegać do ościeżnicy. Co w takim przypadku należy zrobić?

Naprawa takiej dysfunkcji jest szalenie łatwa. Metody regulacji różnią się w zależności od rodzaju zawiasów. Jeśli chcesz prawidłowo zamieścić skrzydło w poziomie, a masz najprostsze zawiasy, wystarczy, że wkręcisz lub wykręcisz gwint zawiasu do – z ościeżnicy. Natomiast gdy zauważysz, iż Twoje drzwi wymagają korekty w pionowym ustawieniu, wystarczy, że użyjesz podkładek.

W nowszych zawiasach wystarczy, że dokręcisz albo odkręcisz dwie śruby, które niejednokrotnie umiejscowione są pod plastikowymi zaślepkami. Powinniśmy pamiętać,że regulację w pionie należy przeprowadzać wyłącznie po wcześniejszym zamknięciu drzwi. Istnieją również zawiasy 3D, w których znajdziemy aż cztery otwory regulacyjne.

Jeżeli chcemy wybrać odpowiednie zawiasy, możemy wspomóc się także Internetem, wpisując na przykład: zawiasy regulowane, a przekonamy się, jak duży wybór mamy w tym zakresie. Pamiętaj, że przy zakupie drzwi najważniejszy jest dokładny pomiar parametrów. Jeśli zrobisz go dobrze wybór drzwi będzie czystą przyjemnością.