Który blat kuchenny najwłaściwszy dla Twojego domu? – krótki informator o typach dostępnych blatów

Każdy, kto projektował kuchnię wie, że czasem trudno jest wybrać idealny blat. Mówi się, że „kuchnia jest sercem domu”, dlatego jej design oraz praktyczność mają duży wpływ na tryb życia wszystkich mieszkańców.

Istnieje sporo modeli blatów kuchennych, w różnych cenach, z różnorodnych materiałów, w wielu opcjach kolorystycznych, nowoczesne lub rustykalne. Blat to miejsce w kuchni, na którym wszystko się dzieje. To blat, obok podłogi, jest częstym uczestnikiem naszych kulinarnych wypadków.Posiadasz dużą, kilkupokoleniową rodzinę oraz ograniczony budżet? Albo jesteś młodym, zgarniającym sukcesy zawodowe singlem i wyrazistość to dla Ciebie wszystko? To naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ wybór jest naprawdę duży.

kuchnia-obrazek

Autor: Tom Chapman
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej popularne oraz co raz lepszej jakości są blaty wykonane z płyty laminowanej – blaty imitujące drewno na . Charakteryzują się one ograniczoną tylko wyobraźnią paletą kolorów, są łatwe w użytkowaniu i bardzo trwałe. Taki typ blatu jest tani, lecz też najbardziej opłacalny. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że może wyglądać w najdrobniejszych szczegółach jak wszystkie, droższe modele. W jakim celu kupować beznadziejne w utrzymaniu blaty drewniane, kiedy możemy posiadać równie ładne blaty imitujące drewno, lub kamień, albo stal?Kolejne modele blatów, tych droższych, to przykładowo blaty z kompozytu – najczęściej robione na życzenie oraz na wymiar. Są one bardzo higieniczne, gdyż ich zaletą jest możliwość praktycznie całkowitego pozbycia się spoin i szczelin. Droższe, ale trwalsze blaty z kamienia, są bardzo ładne. Cechują się dużą odpornością na uszkodzenia. Także wykonywane na życzenie. Najpopularniejszym kamieniem jest granit. Jest on lepszy od marmuru, jeśli rozpatrujemy właściwości termiczne.

Blaty ze stali lub szkła hartowanego są znacznie rzadziej spotykane, jednak w nowoczesnej kuchni, zaprojektowanej bardzo minimalistycznie wpasują się zdecydowanie lepiej, niż laminowane blaty imitujące drewno.

Te ostatnie jednak są wciąż korzystniejsze od blatów z drewna, które choć piękne, potrzebują dużo dbałości i ochrony. Drewno nie ma zbyt dużo cech odpowiednich do służenia w wilgotnym kuchennym pomieszczeniu. W dodatku, blaty z drewna czasem tworzone są z unikalnych drzew, a więc nie są one za bardzo ekologiczne. Z tego powodu, tak dużo rodzin decyduje się właśnie na blaty imitujące drewno – to samo piękno, lecz dużo mniej pracy – zobacz.

Wśród blatów kuchennych można przebierać do znudzenia, do momentu, gdy wybierzemy ten, który najlepiej będzie nam się podobał.

Bardzo nam miło, że poświęciłeś swój czas, żeby przejrzeć ten artykuł. Jeśli czujesz ochotę na więcej, to kliknij link ocieplanie budynków kraków i przejdź do następnej witryny.

Trzeba zapamiętać, że każdy kuchenny blat musi znieść wiele lat bycia pobrudzonym, oblewanym, rysowanym, szorowanym, traktowanym gorącymi patelniami – dlatego wybierzmy najlepszy!