Wybór oświetlenia – jakie oświetlenie zakupić, by nie tylko było funkcjonalne, ale również stanowiło dekorację wybranego pomieszczenia.

Zaczynając planowanie naszego mieszkania towarzyszy nam wiele pozytywnych odczuć, z uśmiechem na twarzy kupujemy rzeczy, które zebrane w całość utworzą nasze ognisko domowe. Skupiamy atencję na wielu elementach, chcąc, aby nasz dom był cudownie urządzony, jednak nie można zapominać o tym, aby jednocześnie był on praktyczny. Należy zatem zwrócić uwagę dodatki, które uproszczą nam funkcjonowanie naszego mieszkania. Zapewne wielu z nas ignoruje kluczowe znaczenie jakie ma światło. Wielu uważa, że to tylko kwestia wybrania ładnie prezentującej się lampki, jednak myśląc tak, mylimy się, ponieważ oświetlenie ma wpływ nie tylko na klimat jaki tworzy w wybranym pomieszczeniu, ale także na wydajność naszej pracy.

Kolorowe oświetlenie

Autor: C x 2
Źródło: http://www.flickr.com
Istotnym krokiem, jest dobór światła zgodnie z przeznaczeniem lokalu, w którym będzie umieszczone. Oczywistym jest, iż w różnych pomieszczeniach, wykonujemy rozmaite obowiązki, z tego powodu też, oświetlenie musi być właściwie dostosowane – nie mogę się doczekać tych kinkietów dla dzieci. Podstawą jest oświetlenie ogólne, które umieszczamy praktycznie w każdym pomieszczeniu, oświetlenie tego typu jest bowiem niezbędne, jeżeli pragniemy oświetlić wnętrze, w którym przebywamy. Istotne jest, aby oświetlenie to nie było nużące i odpowiednio rozświetlało każdy kąt pomieszczenia. Takie oświetlenie występuje w każdym wnętrzu, jednakże to w pokoju dziennym bądź kuchni posiada kluczowe znaczenie, bowiem są to pomieszczenia, w których spędzamy większość czasu. Bardzo ważne jest, by oświetlenie kuchni było odpowiednie i ułatwiało nam wykonywanie codziennych obowiązków – na pewno potrzebne będzie więc światło górne i lampki pomocne, które podświetlą nam blat, bądź stół. Następnym typem oświetlenia, które powinno znajdować się w nowym domu jest oświetlenie funkcjonalne, które bardzo często znajduje się blisko fotela, czyli miejsc gdzie chcemy odpocząć czytając książkę bądź gazetę, a światło to perfekcyjnie sprawdzi się w takiej sytuacji. Taki rodzaj oświetlenia będzie niezbędny również w pokojach, które przeznaczone są do wykonywania danej pracy. Gdy posiadamy biuro w naszym mieszkaniu, bardzo istotny jest wybór odpowiedniego oświetlenia, które nie będzie nużyło naszych oczu i będzie upraszczać nam wykonywanie obowiązków. Tutaj świetnym wyborem będzie lampa biurkowa, która położona na biurku, wypełni każde swe zadanie – dostosowuję oświetlenie kuchni do swoich potrzeb.

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

Autor: Philips Polska
Kolejnym typem światła jest oświetlenie dekoracyjne, które ma głównie stanowić dekorację danego pomieszczenia. Oświetlenie takie nie musi już być wyłącznie funkcjonalne, ale ma nadawać wnętrzu odpowiedniego klimatu. Perfekcyjnie wypadnie w pokojach naszych pociech, które bardziej niż funkcjonalność, cenią sobie wygląd lampki, jaka jest umieszczona na ścianie ich pokoiku. Kiedy wpiszemy w Internecie frazę kinkiety dla dzieci, przekonamy się, że wybór jest niezwykle duży. Wzory ucieszą z pewnością każdego brzdąca, udekorują jego pokój i ułatwią mu zasypianie – lampa biurkowa.