W jaki sposób wybrać dewelopera i sygnować dobrą umowę?

Przy wyborze mieszkanka bez wątpienia najważniejszymi wyznacznikami są lokalizacja i cena, a również szeroko pojęty wygląd danej inwestycji oraz jej funkcjonalność (bliskość środków komunikacji, bezproblemowy dojazd do miejsca pracy, połączenie z sercem miasta oraz drogami wylotowymi, infrastruktura usługowo-handlowa w pobliżu). Ogromnie istotne jest jednak, aby w tej pełni szczęścia spowodowanej wyszukaniem punktu doskonałego, zachować troszkę rozsądku oraz przygotować się do najistotniejszej części, czyli umowy deweloperskiej.

mieszkanie

Autor: Wawel Service
Źródło: Wawel Service
Pierwszym działaniem powinno być dokładne sprawdzenie rzetelności dewelopera. Jeśli chcemy zakupić mieszkania Praga Północ, przed parafowaniem dowolnych dokumentów najlepiej skontrolować następujące dokumenty: zupełny odpis z KRS lub wypis z ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenia z ZUS-u o nie zaleganiu ze świadczeniami, akt notarialny nieruchomości stwierdza, czy deweloper jest jedynym właścicielem gruntu, na którym ma stanąć inwestycja, prawomocne zezwolenie na inwestycję, mapka zagospodarowania przestrzennego zaprezentuje nam przyszłość obszaru dookoła naszego domu. Dobrze jest także obejrzeć inne, już istniejące budowle przeprowadzone przez tego dewelopera, pogadać z lokatorami o tym, jak faktycznie mieszka się w tych punktach, współpracuje z inwestorem. Świetnym źródłem wiedzy są również internetowe fora.Pamiętajmy o tym, iż lokujemy nasze pieniążki, częstokroć kwoty niemal niebotyczne. W związku z tym warto domagać się od dewelopera, jakiemu chcemy je oddać,

mieszkanie

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com

wszystkich poświadczeń i pozwoleń, by zdobyć absolutną pewność naszych decyzji. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, gubimy się w technicznym języku poniektórych zaświadczeń, musimy skorzystać ze wsparcia obeznanego radcy prawnego specjalizującego się w nieruchomościach. Najlepiej także skonsultować projekt umowy. Koszty porady prawnej w powyższym zakresie są minimalne w stosunku do ceny mieszkania, a zagwarantuje nam to spokój ducha.

Najważniejsze punkty, które bezwzględnie powinny się znaleźć w umowie deweloperskiej : szczegółowo opisane strony umowy, dane dewelopera oraz nabywcy. Dokładnie określony przedmiot umowy, wskazana cena nieruchomości wraz z gruntem, metoda płatności, paragraf o etapach i terminach robót budowlanych. Jeśli deweloper korzysta z kredytu finansującego inwestycję, w umowie musi znaleźć się zapis o tym, iż hipoteka zostanie przez niego spłacona przed przekazaniem mieszkania – nie kupuj mieszkania bez wspomnianego zapisu w umowie!

Teraz możesz usiąść przed komputerem i wbić w przeglądarkę zwrot: mieszkania Warszawa Praga Północ albo lokale (lokale handlowe nad morzem wynajem) usługowe Warszawa (więcej szczegółów).