O plusach oraz minusach inteligentnego domu, czyli jak mieszkać po królewsku i nie zwariować

Gdy marzenie o własnym domku jednokondygnacyjnym wreszcie się ziści, wtedy nadchodzi pora na sformułowanie nowych priorytetów. Podczas gospodynie sadzą kwiaty i sieją warzywa, gospodarze myślą, co dodatkowo można byłoby udoskonalić. Funkcjonalność staje się najważniejszym aspektem, gdyż w nowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać komfortowo, a i kwestii bezpieczeństwa pominąć nie sposób. Dlatego tzw. inteligentny dom staje się kolejnym marzeniem, przede wszystkim mężczyzn.

Dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Układ czujników rozlokowanych w całym mieszkaniu i podpiętych do jednostki sterującej – tak z grubsza można byłoby przedstawić sedno funkcjonowania tej awangardowej instalacji. Dzięki niej domownicy nie muszą myśleć o zapalaniu żarówek przed drzwiami wejściowymi bądź na balkonie ani o ustawianiu instalacji grzewczej, kiedy temperatura za oknem spada do zera. Dla niektórych właścicieli najważniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Zobacz również: systemy inteligentnego domu

Niewielkie kamery montowane przy wejściu budzą respekt pośród potencjalnych włamywaczy. Tak czy owak, inteligentny budynek wyręcza właścicieli w wykonywaniu tych codziennych czynności, co również przyczynia się do zminimalizowania np. rachunków za energię elektryczną – każdy przecież pamięta o zapaleniu lampek choinkowych, lecz nie każdy w czasie porannej krzątaniny je zgasi. Inteligentny dom, a ściślej jego instalacja, może działać jedynie dzięki energii elektrycznej.

A nie zapominajmy, że każdorazowa przerwa w dostawie, spowodowana przez groźne zjawiska pogodowe, np. ulewy z porywistym wiatrem, sprawi, że układy elektryczne lub elektroniczne nie będą sprawne. Dlatego jeżeli ktoś zamierza kupić lub wznieść nowy budynek mieszkalny, ten obowiązkowo musi wziąć pod uwagę odnotowany powyżej fakt.

Kiedy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto (https://sacher-cnc.pl/obrobka-cnc-lublin/) inne nasze serwisy, które omawiają to zagadnienie – z pewnością też Cię zaciekawią.

W przeciwnym wypadku można się bardzo rozczarować.

Wnętrze domu

Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Następną kwestią do przemyślenia staje się omówienie wspólnie z członkami rodziny tematu prywatności. Dom to przecież miejsce, gdzie dyskrecja powinna być szczególnie szanowana. Chociaż przyszło nam żyć w epoce, by tak to ująć, Wielkiego Brata, to jednakże nie każdy życzy sobie, żeby każdy jego krokgest był rejestrowany. Czujki i kamery zamontowane w każdym pokoju będą być może denerwowały niektórych domowników, szczególnie osoby starsze. A musimy także liczyć się z ewentualnymi usterkami, których usunięcie wymaga wezwania pracowników serwisu. Tak czy inaczej, inteligentny budynek okaże się idealnym lokum dla wszystkich, którzy idą z duchem czasu i nie obawiają się nowatorskich zmian.