Na jakie rzeczy zwracać uwagę przy aranżowania małej łazienki? Co jest podstawą, by łazienka była ładna i całkowicie funkcjonalna?

umywalka
Mała łazienka tak naprawdę nie musi być dużym problemem podczas aranżacji wnętrz. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak ją urządzić, aby wyglądała estetycznie oraz była jednocześnie funkcjonalna. Jak więc w takiej łazience rozmieścić wszelkie niezbędne elementy, przykładowo umywalka nadblatowa, sedes albo też prysznic? Mała łazienka wymaga przede wszystkim odpowiedniego zamysłu oraz projektu.

umywalka nadblatowa
Źródło: pixabay

Jak mieszkamy w domu, to mała łazienka na parterze w strefie dziennej nie tylko zastąpi nam wc, ale także rozwiąże problem rannych kolejek w większej rodzinie. Co więcej, w razie potrzeby będzie łazienką gościnną. Taka łazienka zlokalizowana blisko wejścia okaże się bardzo praktyczna w ciągu dnia. To znaczy, że możemy w niej wziąć szybki prysznic kiedy wrócimy z pracy. Jak rodzinna łazienka okaże się zbyt mała, ażeby oprócz wanny zamontować w niej również prysznic, to można małą łazienkę umiejscowić w części nocnej domu, najlepiej w pobliżu gościnnej sypialni lub pokojów dla dzieci. W jaki sposób wyposażyć taką łazienkę? Prysznic najlepiej dać w rogu pomieszczenia, natomiast jeśli łazienka (zobacz więcej) jest węższa lub posiada wnękę, to najlepiej między dwiema ścianami. Dobrze, żeby prysznic (świetna strona) miał kratkę odpływu w podłodze. Minimalne musi to być miejsce wolne o wymiarach 70 x 70 centymetrów, natrysk wiszący na ścianie jak i kratka odpływowa w podłodze z odpowiednim spadkiem. W małej łazience można również się zdecydować na kabinę prysznicową. Kosztuje więcej oraz rzecz jasna potrzebuje więcej przestrzeni niż brodzik bez kabiny.

toaleta
Autor: d.neuman
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli miast kwadratowej wybierzemy dość modną ostatnimi czasy kabinę pięciokątną, to bez wątpienia uda nam się oszczędzić trochę miejsca.Jednocześnie dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdego rodzaju kabiny są wygodne. W małej przestrzeni musimy zaakceptować kompromisy, nie mogą się one jednak odbywać kosztem wygodnego korzystania z niej, w związku z tym zanim kupimy niewielką kabinę należy zobaczyć, czy po zamknięciu drzwi odczuwamy wystarczającą swobodę ruchów. W maleńkiej łazience warto także zdecydować się na nowoczesny stelaż podtynkowy geberit, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić całkiem dużo miejsca.