Jakie rolety będą najlepsze w aranżacji nowoczesnych wnętrz?

Okna nie tylko wpuszczają światło do pokoi, mogą też stanowić niebanalny element dekoracji wnętrza. W przeszłości świetne efekty uzyskiwano poprzez fikuśne kompozycje różnorodnych firan i kotar, współcześnie coraz większym uznaniem cieszą się rolety. Dzisiejsze rolety to jednak nie tylko proste osłony, powstrzymujące napływ nadmiernej ilości słońca do mieszkania.

okno dachowe

Autor: E. Dronkert
Źródło: http://www.flickr.com
Odróżniamy mnóstwo rodzajów rolet, a barwy, wzory, materiały oraz struktury dostępne na rynku oszałamiają. Najczęściej kupowane są aktualnie rolety rzymskie, które pasują do prawie każdego wnętrza. W modzie są także rolety bambusowe, jednak one pasują tylko do nowoczesnych wnętrz w stylu eko. Poza wyborem koloru i wzoru na roletach, koniecznie przemyślmy, jakiego typu materiał będzie dla nas optymalny: cienkie rolety przepuszczają sporo światła słonecznego, nadając pomieszczeniu romantyczny poblask, cięższe materiały w ciemnych barwach skutecznie ochronią wnętrze przed słońcem.

Jeżeli posiadamy dom z pokojami na poddaszu, konieczne będą specjalne rolety do okien dachowych, odróżniające się innym sposobem instalacji oraz użytkowania, a także obecnością specjalnej warstwy ochronnej, chroniącej pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się – latem jest to zbawienna technologia. Rynek rolet jest tak rozbudowany, iż łatwo dobierzemy coś do każdego wnętrza, fivaro.pl/do-okien-dachowych. Rolety powinny być stylem oraz kolorami dopasowane do wnętrza, w którym się znajdują.

W pomieszczeniach w stylu eleganckim wspaniale sprawdzą się cięższe, falbaniaste, bogato zdobione rolety, lecz we wnętrzach nowoczesnych najlepsze będą takie, które są całkiem proste i barwą korespondują z wyposażeniem pokoju. Jeśli z kolei mamy pokój, urządzony w stylu wiejskim, możemy zaprzyjaźnić się z roletami płóciennymi, albo takimi, które posiadają delikatny zdobny ażur. Największym plusem rolet jest to, iż są bardzo łatwe do zamontowania oraz stosunkowo niedrogie – dzięki temu co sezon można je zmieniać, wpływając w ten sposób na całościową aranżację wnętrza. Jedynie rolety do okien dachowych są nieco droższe, jednak w ich przypadku liczy się w głównej mierze aspekt praktyczny.