Dom pod klucz

Jedna z głównych decyzji w naszym życiu została podjęta. Chcemy zbudować dom.

Oczywiście przed tym czeka nas cały szereg spraw do załatwienia. Ale najpierw czeka nas zakup działki budowlanej. Jeśli zdecydujemy się na kupno teraz, szansa prawdopodobieństwo że wyjdziemy na tym lepiej, niż nasi przyszli sąsiedzi, którzy takową działkę zakupili w okresie od stycznia do czerwca.

Formalności

budowa domu

Wzory pism budowlanych usprawnią przejście przez ten etap. Najpopularniejsze (i przy tym najdroższe) są grunty przy granicach większych miast. Ceny działek różnią się między sobą w zależności od rejonu Polski w jakim chcielibyśmy się budować. Najdroższe działki są w okolicy Sopotu, Gdyni, Gdańska, a najtaniej będzie nas kosztować działka w pobliżu Wrocławia.

Jeśli dopisze nam szczęście, to dość szybko nabędziemy tych kilka wymarzonych arów. Następnym krokiem do własnego domu są projekty domów a dokładniej wybór tego jednego, właściwego. Jeśli chodzi nam po głowie budowa domu (Heliodon – firmy budowlane małopolska) jednorodzinnego, pomocny może być serwis budowlany Projektoskop. Są tu najnowsze projekty domów opracowane przez wykwalifikowane biura architektoniczne.
Baza obejmuje między innymiprojekt domu parterowego,projekty małych domów czy też
nowoczesne projekty domów.

Jaki projekt będzie najlepszy

Inwestycję budowy domu poprzedza dobrze sporządzony projekt domu. To zaś nierozłącznie powiązane jest wykonaniem kosztorysu. Kosztorys budowlany jest dokumentem finansowym, który wykonuje się w rożnym stopniu szczegółowości dla następnych etapów wykonania inwestycji budowlanej. Na postawie danych udostępnionych przez pracownie Dobre domy, wiemy, że chcąc postawić dom pod klucz (więcej) wydamy od 230 tyś do nawet 800 tyś zł. Przede wszystkim to jest uzależnione od metrażu naszego wymarzonego domu.

Jakie są koszty

Cześć z nas jest już jednak szczęśliwymi posiadaczami wymarzonego domu. Oni dobrze zdają sobie sprawę, że koszt wybudowania domu jak tutaj czy nawet urządzenie jest wysoki, jednak nie kończy się on w momencie wstawienia ostatniej szafy. Dom jest studnią bez dna. Bo albo coś się po prostu psuje i należy to naprawić bądź kupić nowe, albo chcemy wprowadzić jakieś zmiany, przebudować, przemalować. Jeśli decydujemy się na dobudowanie np. dodatkowego piętra, jako materiał budowlany doskonale zda się cegła. Cegły ceramiczne są używane już od czasów starożytnych. W zależności od klasy wytrzymałości mamy do wyboru cegły klinkierowe pełne, bez otworów, szczelinowe i drążone.

Równie potrzebnym materiałem są pustaki. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu ich, możemy zredukować prawie do zera powstawanie mostków termicznych. Decydując się na pustaki o wymiarach 36.5 i 38 cm możemy wznosić ściany jednowarstwowe. Dużym powodzeniem w ostatnich czasach cieszą się pustaki szklane czyli luksfery. Poza ciekawym wyglądem mają również wiele innych cech: dużą odporność na ściskanie oraz ogień, ochronę przed hałasem, a także stanowią trudną do pokonania barierę dla złodziei.

Co gdy remontujemy łazienkę

Remont łazienki jest także dobrym momentem na użycie luksfer. Z pewnością wraz z płytkami stworzą elegancki wystrój. Jednak, by całość była użyteczna i wyglądała efektownie, potrzebna jest fuga. Poza wypełnieniem szczelin między płytkami, również zlicuje je, a czasem nawet zamaskuje nierówności krawędzi. Wybór fug jest dość obszerny: fugi uelastyczniające, fugi cementowe, fugi elastyczne, a także fugi epoksydowe.

Remont łazienki jest odpowiednik momentem na wymianę drzwi. Tu musimy pamiętać, że montaż drzwi w ścianie nośnej różni się od montażu w ścianie działowej. Ściana nośna przysporzy nam znacznie więcej pracy. Trzeba rozpocząć od wzmocnienia nadproża i dopiero gdy ta czynność będzie zrobiona, można wziąć się za kucie otworu drzwiowego, a następnie osadzanie ościeżnicy. Jeżeli chodzi o ściany działowe montujemy nadproże zbrojone (co również składa się z kilku etapów), a następnie montujemy ościeżnice.

Nie można również zapomnieć, że mieszkając w domu, we własnym zakresie musimy dbać o wszystkie instalacje. Zwłaszcza o instalację odgromową. Co prawda przepisy zobowiązują nas do jej montażu, ale „przezorny, zawsze ubezpieczony”. Montaż najlepiej zlecić fachowcowi z uprawnieniami, ponieważ właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa zabezpieczy nas prawie w 100%. Ważną częścią takiej instalacji są uziomy. Montuje się je w gruncie, a ich celem jest przejmowanie i rozpraszanie w ziemię prądu.

po budowie

Kiedy wreszcie mamy świadomość, iż dość liczne ostatnio burze nie nie stanowią już problemu, a remont łazienki jest już skończony, możemy zabrać się za przyjemniejsze czynności. Panie na pewno poświęcą czas na przyzdobienie okien. Odpowiednio dobrane dekoracje okna uwydatnią indywidualny charakter naszego wnętrza, bądź też ukryją jakieś drobne niedoskonałości. Część kobiet na pewno wybierze klasyczne firanki oraz zasłony, które można fantazyjnie podpiąć. Jednak dużo osób rezygnuje ze standardowego wystroju okien, wybierając rolety bądź żaluzje.

A potem

W tym czasie całkowicie nie zainteresowani tematem Panowie, mogą poczytać i pomarzyć o zabawkach. Ale nie takich małych, zwykłych. Mowa o tych dużo większych: maszyny budowlane typu koparki, ładowarki i koparko-ładowarki. Chodź są to maszyny do robót ziemnych, to skrycie każdy Pan chciałby nimi pojeździć – tak dla zabawy.

A kiedy przyjdzie czas, że maszyny budowlane im się znudzą, to może zastanowią się jak sprawić niespodziankę swoim żonom. Dobrym prezentem może być „drzewo na tacy” zwane potocznie Bonsai. Należy jednak kupić (oprócz drzewka bonsai) literaturę fachową, gdyż hodowla ich jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania.

Źródło: projektoskop.pl