Czy jest sens używać oklein, a może lepszy okaże się jednak fornir? Co warto wiedzieć o jednym, jak również drugim rodzaju?

Kupując drzwi wewnętrzne, dość często nie myślimy nad tym, jakimi materiałami są wykończone. Podstawą w tej sytuacji jest raczej wzór, kolor oraz forma. Nie patrzymy natomiast za bardzo na to, jakimi materiałami zostało powleczone skrzydło, czy jest to okleina czy fornir. Wybór pomiędzy jednym a kolejnym sposobem wykończenia drzwi nie zależy jedynie od naszego gustu, lecz także od rodzaju użytkowania pomieszczenia.

Okleina już dziś nie jest towarem drugiej kategorii. Używa się ją dosyć często, nie jedynie na drzwi, bo popularne są także przykładowo okleiny okienne – się więcej tutaj.

Czy na danej witrynie www (www.mti-furninova.pl/oferta/fotele-krzesla-dodatki/layla) coś Cię zaciekawiło? Masz chęć przeczytać sporo detali na ten temat? Nie ma sprawy. Trzeba jedynie kliknąć w poniższy link.

W niepamięć odeszły już okleiny, które wyglądały sztucznie i tandetnie, były niezbyt dobrej jakości oraz posiadały ubogą kolorystykę. Obecnie już nie tylko względy ekonomiczne, lecz głównie praktyczne sprawiają, że w aranżacji wnętrz wybierana jest więc częściej niż normalne drewno.

Folia okienna

Autor: romana klee
Źródło: http://www.flickr.com

I nie ma się co dziwić, gdyż wybór wśród foli jest rzeczywiście spory (zerknij tu). Solidnej jakości okleina bardzo dobrze odwzorowuje strukturę drewna, do tego odznacza się większą trwałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Świetnie się sprawdzi w mieszkaniach, gdzie są małe dzieci. Drzwi w takiej okleinie z powodzeniem jesteśmy w stanie używać w kuchni i łazience, ponieważ bardzo dobrze znoszą wilgoć. Dostępne są również drzwi z okleiną ryflowaną, taki ciekawy wygląd zawdzięcza efektowi przestronności. Uwypuklenia mają również walor użytkowy, co znaczy, że na takich drzwiach w sumie nie dostrzegamy śladów codziennego użytkowania. Nie będzie na nich śladów palców, co jest niesamowicie ważne, szczególnie w mieszkaniach, w których przebywają dzieci. Innym sposobem jest użycie forniru. To bardzo cienkie płaty drewna, które uzyskujemy przez skrawanie ich ze ściętych pni drzew.

W taki sposób ścięte arkusze łączone są w wiązki, przy zachowaniu kolejności, w jakiej zostały ściągnięte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów może zachować ciągłość oraz spójny odcień. Fornir to doskonała alternatywa dla litego drewna. Możemy cieszyć się ładną fakturą jak również szlachetnym wyglądem, przy jednoczesnym wyeliminowaniu jego typowych wad, takiego rodzaju jak skrzypienie albo zmiana kształtu (poznaj tutaj). Takie artykuły możemy dostać w rożnego rodzaju specjalistycznych sklepach, gdzie dostaniemy innego rodzaju przydatne oraz praktyczne rzeczy do domu, przykładowo folie okienne Warszawa.