Całkowicie inne spojrzenie na to, jak wchodzić do pomieszczeń, czyli praktycznie wszystkie zalety i wady drzwi przesuwnych.

Właściwe zaplanowanie mieszkania pozwala na efektywne i praktyczne wykorzystanie domowej powierzchni. Lecz tak zdawałoby się prozaiczny element, którym są wewnętrzne drzwi zrobić można tak, żeby sporo polepszyć użyteczność pomieszczenia. Tradycyjne drzwi potrzebują trochę miejsca do tego, żeby można je było bez problemów otworzyć. W dużych pomieszczeniach nie ma z tym większego kłopotu, ale jeśli miejsca jest mniej, to zastanowić się można nad nietypowym rozwiązaniem.

drzwi drewniane

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Dużą popularność w ostatnich latach zaczęły zyskiwać drzwi przesuwne. W pierwszej chwili wyglądają one prawie tak samo, jak tradycyjne drzwi, jednak w miejsce skrzydła otwieranego na boki mają je przesuwane na jedną ze ścian. Także sama budowa jest trochę inna. Tradycyjne drzwi osadzone są na futrynie, przy rozsuwanych drzwiach stosuje się specjalne rodzaje prowadnic, na jakich drzwi się przesuwają. Dochodzą do tegoDo tego dochodzą pomocnicze elementy, odpowiedzialne za blokadę i stabilizację całego mechanizmu. Zapoznaj się z naszą ofertą: czytaj więcej

Przesuwne drzwi mają dużo zalet w porównaniu z tradycyjnymi, choć oczywiście nie są zupełnie bez wad. Największą ich zaletą jest brak potrzebnego miejsca do ich otworzenia. Wprawdzie będą potrzebować niewielkiego, kilkucentymetrowego wolnego paska przy ścianie, na jakiej się otwierają, ale będzie to dużo mniej niż obszar potrzebny przy drzwiach normalnych. Ogromną zaś ich zaletą są znacznie większe możliwości jeśli chodzi o możliwości stylizacji.

Przy zastosowaniu tradycyjnych drzwi wielkiego wyboru nie będzie, z reguły producent oferuje kilka wzorów w kilkunastu barwach i na tym koniec. Natomiast w przypadku przesuwnych drzwi możliwości są znacznie większe (sprawdź szczegóły). Najczęściej są one robione z drewna, płyt wiórowych lub PCV, niekiedy uzupełnianych o szyby, albo w całości z hartowanego szkła. Ze względu na to, że w wielu firmach możliwe będzie kupienie drzwi w dowolnym rozmiarze, to tak naprawdę nie będzie w takim przypadku także kłopotów z wyborem kolorystyki i rodzaju zastosowanego materiału.